Нашийники і повідки. Рекомендації фахівців


Будь-який власник собаки рано чи пізно замислюється про виборі та купівлю нашийника і повідка. У зоомагазинах представлений величезний вибір цих товарів. Як то кажуть, на будь-який смак - колір, фасон, матеріал, ціну, виробник тощо. Так що ж вибрати? Нашийник або шлею, шкіру або ланцюг? Що буде зручно вам і вашому улюбленцю, але головне, що краще для здоров'я тварини? Ці питання я вирішила поставити ветеринару і кінологу, які стикалися у своїй практиці з різними варіантами амуніції і з власного досвіду знають, що найкраще підходить собакам. Отже, за допомогою порад фахівців ми поговоримо про нашийники і повідки не з позиції краси і зручності господаря, а з точки зору безпеки та комфорту для тварини.

[На мої запитання відповідають практикуючий ветеринар Мартиненко Владислав і ветеринар-кінолог Максименко Євгенія]

Розкажіть про види нашийників. Які вони бувають, і на що орієнтуватися при виборі?

Владислав: Існує безліч видів нашийників. Від декоративних, як, наприклад для котів, до спеціальних тренувальних. Декоративні виконують тільки естетичну функцію, до них найменше вимог по функціональності. А от всі інші потрібно підбирати під породу. Зрозуміло, що чим більше собака, тим міцніше повинен бути нашийник. Все залежить від того, що господар хоче отримати від тварини - послух або вільну прогулянку. Для дресирування, як правило вибирають, строгий нашийник з шипами всередині або зашморг. Для собак, які тягнуть ривками, краще використовувати борзовку.

Що таке борзовка?

Владислав: Це широкий нашийник. Для активних порід, типу Джек-рассел, не варто використовувати тонкі нашийники, вони можуть травмувати тварину.

А для маленьких порід?

Владислав: Найкраще - упряжки. Шейки у них тоненькі, можуть бути проблеми. Десь смикнула, десь придушила. А ось упряжки одягаються під груди і не душать тварину.

У вас в практиці були випадки, коли приходили з травмами від нашийників?

Владислав: В основному це натирання.


А у вас, Євгенія?

Євгенія: Так, у мене, на жаль, були неприємні випадки. Йоркширський тер'єр носив тонкий нашийник. Собака смикнула і втиснула собі трахею.

Собаку врятували?

Євгенія: Так, але тварина після таких травм на все життя залишається інвалідом. У них починаються проблеми з диханням, тому для дрібних порід варто використовувати шлейки або широкі нашийники.

Що ви скажете з середнім породам?

Євгенія: На брахіцефалів (тварини з укороченим черепом і приплюснутим носом: Пекінеси, Мопси, Французькі бульдоги і ін.) Краще надягати шлейки. У даних порід і так є проблеми з диханням, не потрібно це посилювати. Некерованим активістам раджу шлею, якщо тварина виховано ходить на повідку, тоді можна і нашийник. Чим активніша собака, тим більше шансів травмувати її нашийником.


А великим породам які рекомендації?

Євгенія: Великі собаки, наприклад, алабай і Кавказці, - це ті собаки, які не роблять ривки, вони тягнуть. Під ці породи можна підбирати нашийники, але знову-таки широкі, щоб вони не пригнічували собі трахею, тому що потім можуть бути проблеми з диханням. Якщо ми говоримо про Німецьких або Бельгійських вівчарок, то їм раджу зашморг, якщо господар вміє нею користуватися, або нашийник. Це породи, які здійснюють ривки, але при цьому найчастіше використовуються в дресурі.

Що означає вміти користуватися зашморгом?

Євгенія: Потрібно знати, в якому місці зафіксувати зашморг або нашийник з шипами. Ці аксесуари повинні розміщуватися строго під щелепою. Якщо надіти їх нижче, це призведе до сильної травматизації, аж до ран. Як правильно ними користуватися повинні пояснити кінологи. Не рекомендую самодіяльність в їх використанні. Неправильно купити строгий нашийник або зашморг просто тому, що собака тягне, кидається і не слухається. Потрібно спочатку навчитися користуватися цими аксесуарами.


Я так розумію, що використовувати електронашийники теж потрібно обережно і вміло. Вони також потрапляють в зону ризику травматизації тварини? І взагалі розкажіть, як вони працюють.

Євгенія: Звісно. Це спеціальні нашийники, які б'ються струмом або виставляються на вібрацію. Можна вибрати різну силу удару від 1 до 100.

Чим небезпечні ці нашийники і як ними користуватися?

Євгенія: Тільки пройшовши навчання з кінологом, який пояснить і покаже, як правильно їх використовувати. Електричні нашийники погано впливають на психіку тварини. Коли нашийник б'ється струмом або вібрує, тварина не розуміє, що відбувається. Правильно робити так: дати собаці певну команду, і якщо тварина не послухалася, скористатися нашийником. Щоб собака розуміла, чому у неї неприємні відчуття в області шиї, тобто вона не послухалася господаря. Правило номер один - виробити рефлекс. Правило номер два - правильно одягнути даний нашийник. Довгошерста собака не буде реагувати на імпульси і вібрацію. Для короткошерстих собак потрібно регулювати силу подачі струму. Можна переборщити, що призведе до травм і опіків. Крім того, у тварини підривається психіка через больовий поріг.

Що таке нашийник-антілай?

Владислав: Це нашийник зі спеціальним приладом, який реагує на вібрацію голосових зв'язок собаки і також дає неприємні імпульси при гавкоті. Чим голосніше гавкіт, тим сильніший імпульс.


Це гуманий засіб боротьби з гавкотом?

Євгенія: Це не стільки негуманне, скільки неефективне.

Владислав: Вони перестають гавкати і начинають вити. Собаки з часом звикають до цих імпульсам.

Євгенія: Крім того, якщо імпульс надходить без команди хазяїна, в цьому немає ніякого сенсу. Тварина не розуміє, що з ним відбувається. Здавалося б, все як завжди, тварина гавкає, все в його житті класно, і раптом щось його б'є. За що? Собака в подиві. Ще раз, будь який нашийник без подачі голосового сигналу господаря або кінолога - це неефективно.

Розкажіть докладніше про зашморги?

Євгенія: Якщо вміти ними правильно користуватися, це дуже хороша річ. Найчастіше зашморг використовують в дресурі або на виставках. Люди, які купують їх для простих прогулянок, чинять неправильно. Знову-таки травматизація трахеї і психіки. Тварина щось побачило, господар його смикнув без голосової команди, і тварина знову не розуміє, що відбувається. Відповідно, психіка підривається, особливо у молодої тварини.

А нашийники, які світяться в темряві, як-то шкодять собаці?

Євгенія: Ні. Це дуже корисна річ. Особливо, якщо ввечері тварина гуляє без повідка, ви завжди можете контролювати його.

Нашийники з шипами і дрібними деталями небезпечні для собак? У тому плані, що собака буде чухатися і поріже лапку, наприклад.

Євгенія: Ні, всі кінці у них, як правило тупі. Але якщо дрібна деталь відвалиться, і собака її проковтне - це небезпечно.

Наскільки щільно нашийник повинен бути затягнутий на шиї?

Євгенія: Залежить від характеру тварини. Якщо вона не слухняна і може втекти, то затягуєте так, щоб у вас туди пролазив палець. Щоб і не душив і не проліз через вуха.


Які є особливості у виборі повідків?

Євгенія: Також залежить від функцій, які повинен виконувати поводок. Дуже важливо підібрати хорошу фурнітуру. Карабіни, кільця повинні бути цільні, особливо, якщо тварина активна. Це безпека. Для маленьких порід це можуть бути декоративні з квіточками, стразами і ланцюгами. Вони не розраховані на сильні ривки.

А повідці-рулетки?

Євгенія: Ними теж треба вміти користуватися. Є небезпека того, що в довгому повідку тварина може заплутатися. Крім того, рулетка дає сильний розгін тварині - від 3 до 10 метрів. Після того, як рулетка повністю розмоталася, а тварина набрала швидкість, відбувається різкий стопор собаки, що може привести до травмування трахеї. Краще брати стрічкову рулетку, канатна сильно ріже тварину, якщо воно заплуталося. Важливо враховувати, що часто бувають випадки, коли тварина вибігає на дорогу. Рулетка дає йому таку можливість, якщо господар не догледів.

Я правильно розумію, що повідці можна поділити на дві функції - тренування і прогулянка.

Євгенія: В принципі, будь-який повідок можна використовувати і для тренувань і для прогулянок, крім рулетки. Останні частіше застосовують на слідовій роботі при правильному використанні. Повідці для дресури краще брати прогумовані. Будь-яким повідцем важливо вміти правильно користуватися. Скільки таких випадків, коли тварина залишається по той бік ліфта.

Це жахливо! Що робити в такій ситуації? Якщо двері ліфта закрилися, і собака залишилася по іншу сторону.

Євгенія: Гальмувати ліфт. Або якщо ліфт поїхав шукати щось гостре, щоб розрізати повідок. Це дуже небезпечна ситуація.

Є спеціальні прістежки, щоб зафіксувати тварину в машині. Як ви до них ставитеся? Чи варто пристібати тварину в автомобілі?

Євгенія: Ні, не варто. При різкому гальмуванні або в разі ДТП тварина просто зависне на повідку, отримає травму або задушится. А без прістежки собака просто впаде. Може травмуватися, але залишиться жива. До того ж, у тварини буде можливість врятуватися, якщо машина перекинулася, загорілася або ще щось страшне. Потрібно залишити тварині можливість врятувати своє життя.


Давайте поговоримо про шлеї. Я завжди використовую шлею, так як у мене активний Джек-рассел, який душиться в нашийнику. Але я чула відгуки, що шлея може пошкодити спину. Чи так це?

Євгенія: Ні. Якраз Джек-Расселам найкраще підходить шлея. Можна ще використовувати шлею з м'якою прокладкою на животі. Вони взагалі не травмонебезпечні.

Порадьте фірми виробники амуніції для собак.

Євгенія: З огляду на мій досвід, найкраще служать нашийники і повідки Julius-K9. Це ізраїльське виробництво. Я довіряю Ізраїлю і Німеччині. У них дійсно дуже якісна амуніція. Є професійна лінійка, але є і декоративна для маленьких порід.

А що скажете з приводу Trixie і Collar?

Євгенія: Велика різноманітність. Trixie можна, але обережно. Collar не рекомендую для великих порід. Ламається і розлітається, а це не надійно.

Отже, підіб'ємо підсумок по якості, зручності і безпеці.

Євгенія: Навчиться користуватися амуніцією. Підбирайте аксесуари в залежності від характеру і породи вашої собаки. Не застосовуйте тонкі нашийники. Довіряйте тільки перевіреним виробникам. Пам'ятайте, що матеріал і фурнітура - це безпека вашого улюбленця.