Інгредієнти і смаки кормів для тварин, Частина 3

Злаки, крупи, овочі і яйця



У третій частині нашого огляду поширених інгредієнтів кормів для собак і кішок ми поговоримо про крупи, злаки, овочі і яйця. У цій статті буде багато критики, бо деякі продукти даного огляду важко назвати корисною їжею для тварин. Крупи і злаки - це по суті наповнювачі, які значно здешевлюють вартість кормів для виробників. Ідеальний корм для собак і кішок повинен складатися виключно з м'яса, риби або субпродуктів. Такі корми існують, але, на жаль, на нашому ринку ви їх не знайдете. Чому їх не завозять в Україну? Це дуже дорогі корми, мало хто зможе дозволити собі годувати вихованця кормами за таку ціну.

Як приклад, можемо навести американський корм Stella & Chewy's. У ньому немає наповнювачів, злакових і бобових - тільки м'ясо. Ціна за 1 кг становить 75 $. А тепер вважаємо: середня собака з'їдає в день 300-500 г сухого корму, в місяць це виходить 9-15 кг. Таким чином ідеальний м'ясний корм обійдеться 675 $ -1125 $, переводимо в нашу валюту за середнім курсом 28: 18900 грн - 31500 грн. Ви готові платити такі суми за корм для собаки? А тепер порівняйте ці цифри з цінами на корми на нашому ринку. Різниця колосальна, чи не так? За що ми платимо? Так, вас це засмутить, але дивимося правді в очі - за рис, злаки, кукурудзу, бобові та каші. Це все наповнювачі, які здешевлюють корм для тварин. Якщо нашу статтю читають люди більш старшого віку, вони відразу згадають, як у важкі часи Союзу ми додавали рис в фарш для голубців і багато хліба в котлети. Хоча є люди, які і зараз не можуть собі дозволити 100% м'ясний фарш. Ось з цієї ж причини в кормах для тварин присутні наповнювачі.

І, чесно кажучи, взагалі не хотілося б писати цю статтю, але у нас з вами немає вибору - який корм не візьми, в кожному є наповнювач. Давайте хоча б вибирати краще з гіршого, елементарно - рис, а не кукурудзу. Ну що, поговоримо про наповнювачі детально?


Рис і коричневий рис (White & Brown Rice)



Рис - один з найпоширеніших наповнювачів кормів для тварин. На жаль, популярність не означає якість і користь. Швидше за все, це один з найбільш вигідних наповнювачів для виробників кормів. Але, щоб не ставити "тавро ганьби" на рис без явних на те причин, давайте розбиратися.

Як відомо, рис буває різних форм, від довгозернистих сортів басматі до більш коротких, таких як перловий і короткозерний рис. Живильні характеристики більшості форм рису дуже схожі. А ось коричневий рис - набагато цікавіший. Білий рис - це той же самий коричневий рис, тільки подрібнений і відполірований для видалення зовнішніх шарів висівок, зародків і алейронів. Саме ці шари містять переважну більшість поживних речовин, і після видалення залишаєтся білий рис майже повністю складений з крохмалю. У списках інгредієнтів білий рис часто вказується просто як «рис». Загалом, якщо спеціально не вказано, що рис коричневий або цільнозерновий, можна з упевненістю припустити, що в кормі використовується білий рис.

Рис не найгірший наповнювач кормів для тварин. Він однозначно краще, ніж кукурудза і пшениця, хоча б тому, що містить менше глютену і краще перетравлюється. Але рису не повинно бути багато, він не повинен бути в першій п'ятірці інгредієнтів корму. Краще, звичайно, вибирати корми з коричневим рисом, і такі є на нашому ринку. Виробник Grandorf практично у всіх своїх кормах для котів і собак використовує саме коричневий рис. За що йому величезне спасибі.


Злаки і крупи (Grains and Cereals)



Все погано ... Найсуперечливіший компонент кормів для собак і кішок. Недарма багато виробників голосно і чітко заявляють на упаковках своїх кормів - Grain-free, тобто без використання злаків. І в більшості випадків радимо вам вибирати саме корми з цим написом. Особливо це важливо, коли у тварини проблеми з травленням, непереносимість глютену і зайва вага.

Загальні терміни «злаки» і «крупи» можуть ставитися до будь-якого продукту з будь-яких злаків, включаючи пшеницю, рис, овес, ячмінь, кукурудзу, тощо. Ці продукти максимально вигідні виробнику з кількох причин: відносно дешева сировина, зберігається довгий час і з їх допомогою можна чудово обхитрити покупця. Справа в тому, що в злакових багато білка, і коли в складі корму ми бачимо хороший процент білка, ми готові його брати, адже білок - це добре. Але тут багато хто не враховує один момент, рослинний білок відрізняється від тваринного білка і не несе нашим вихованцям ніякої користі.

Пропонуємо вам розглянути приклад кормів для кішок відомого виробника:


Отже, на першому місці вказані злаки. Що це за продукти і скільки їх в кормі - велике питання без відповіді. Крім того, оскільки тип зернових не вказано, виробники можуть змінювати джерело зерна в різних партіях кормів в залежності від того, що є в даний момент.

Оскільки неможливо зрозуміти, що означає термін «злаки», ми рекомендуємо уникати продуктів з цим інгредієнтом. Це особливо важливо, якщо ваша собака або кішка схильні до непереносимості якихось продуктів, оскільки виявити і усунути проблемні інгредієнти неможливо, якщо ви точно не знаєте, що мається на увазі під "злаками".

Дивимося далі на склад корму. З м'ясом та ж ситуація. "У тому числі кролик" - говорить багато про що! І це сарказм. А хто там ще - скакав-скакав і в суп потрапив - невідомо.

Далі, злаки і рослинний білок дають нам карколомний процент% протеїнів в цьому кормі. Цілих 30% білка! Ну, тільки рослинного, а це означає, що в контексті годування тварин, ви можете вважати, що протеїну в цьому кормі 0%, так як нас цікавить виключно білок тваринного походження, хоча б тому, що там є "кролик в тому числі".

Важливо навчитися правильно читати склад і зіставляти його з гарантованим аналізом. Тільки так ви зможете вибрати хороший корм для свого вихованця.

Отже, ми категорично проти подібних "анонімних" злаків в складі. Побачили цей продукт без розшифровки - не беріть цей корм. Намагайтеся вибирати корми Grain Free, тобто взагалі без злакових, але якщо все ж злаки і крупи присутні в кормі, то повинні стояти хоча б не в першій п'ятірці інгредієнтів. Єдиним винятком може бути рис, а краще коричневий рис.


Кукурудза (Maize)



Кукурудза - самий небажаний, не корисний і навіть шкідливий інгредієнт кормів для тварин. Кукурудза - найдешевший наповнювач, який вигідно для себе використовують виробники. Економія на здоров'ї наших вихованців - ні в які ворота не лізе!

Ми знаємо, що у деяких читачів перший абзац про кукурудзу викликав сумніви, скептицизм і обурення. І, звичайно ж, знайдуться ті, хто з упевненістю скаже, що годує свого вихованця кормом з кукурудзою, і з твариною все прекрасно. Віримо вам, але наша місія - пояснити людям і попередити про наслідки, а висновки робити вам.

Отже, кукурудза - прекрасне джерело вуглеводів. Тільки вся ця краса підійде для людей, а не для тварин. Справа в тому, що ми отримуємо 50-60% енергії з вуглеводів, а брати наші менші з тваринного білка. Вуглеводна їжа - це щонайменше не фізіологічно для собак і кішок.

Кукурудза також хороше джерело білка - 10 г протеїну на 100 г продукту. І виробники прекрасно цим користуються, заявляючи, що в їхньому кормі дуже багато білка. Так багато, але рослинного. А цей вид білка в 2 рази гірше засвоюється у тварин, ніж білок з м'яса і риби.

Один з найбільш шкідливих компонентів кукурудзи для тварин - це крохмаль. І в кукурудзі його предостатньо. Наслідки вживання крохмалю з їжею - цукровий діабет і ожиріння. Ймовірно, ви чули таке поняття як "глікемічний індекс". Він дає уявлення про вплив вуглеводів на рівень цукру (глюкози) в крові. Кукурудза лідирує за цим показником, її глікемічний індекс становить 85%, і це дуже багато. Крім того, в складі слини собак і кішок відсутній фермент амілаза, який є у травоїдних і всеїдних. Цей фермент розщеплює крохмаль. Через відсутність амілази крохмаль в чистому вигляді потрапляє в шлунок м'ясоїдних, де підшлункова залоза намагається його розщепити. Який з цього висновок? Крохмаль дає неймовірне навантаження на підшлункову котів і собак.

Далі, прихильники кукурудзи голосно кричать про велику кількість в ній Омега-6. Так, все вірно, але Омега-6 в кукурудзі міститься в неактивній формі. Людський організм може перетворити неактивну форму в активну і все прекрасно засвоїти. А ось у собак і котів такої можливості немає. Тому Омега-6 з кукурудзи пролітає по організму тварин "як фанера над Парижем". Втім, така ж доля і у кукурудзяного ніацину (нікотинова кислота).

Багато в кукурудзі і фолієвої кислоти. Тільки є два нюанси. По-перше, м'ясоїдні можуть отримати цю кислоту тільки з м'яса. А по-друге, при нагріванні фолієва кислота руйнується, тому в кормі, який пройшов виробничий процес нагрівання, фолієвої кислоти немає.

І нарешті ми добралися до самої шкідливої ​​речовини кукурудзи. Це клейковина або глютен. 100 г кукурудзи містить 10% даного шкідника. Чим же небезпечний глютен для організму тварин? У дванадцятипалій кишці є мікроворсинки, які забезпечують пристінкове травлення і всмоктування корисних речовин. Клейковина блокує роботу мікроворсинок. Відбувається, скажімо так, їх склеювання або залипання. Звичайно ж, порушується всмоктування кишечника. А це веде до того, що організм не отримує корисних речовин. І найгірше те, що цей процес накопичувальний. Одна порція корму з кукурудзою не склеїть всі микроворсинки. А ось тривале годування таким кормом поступово призведе до цієї проблеми. І це ще не все. Що відбувається з організмом тварини? Поступово микроворсинки втрачають здатність всмоктування корисних речовин. Організм ще якийсь час тримається на старих запасах. Коли вони підходять до кінця - рветься там, де тонко. Серце, мозок, нервова система, зір, імунітет, опорно-руховий апарат - все індивідуально. Таке руйнування організму може тривати кілька років без особливих зовнішніх ознак. Глютен для вихованців - це бомба уповільненої дії. Ось чому господарі, які дають корми з кукурудзою, стверджують, що тварина в гарному стані. Але давайте поговоримо з ними років так через 5-7. О так! Ми можемо почути, що у собаки почалися напади судом, а кіт втрачає зір. Але це звичайно ж не від кукурудзи! - будуть твердити господарі. І така впевненість може зіграти злий жарт.

Справа ваша, вирішувати тільки вам, чим годувати свого вихованця. Дай Бог, щоб вихованець прожив довге і здорове життя, незважаючи ні на що. Але наш вердикт однозначний: крохмалю і глютену нема місця в кормах для тварин. А значить кукурудза не обговорюється. Цей продукт в чорному списку кормів для тварин.


Картопля і батат (Potato and Sweet Potato)


Не будемо себе обманювати і тішити думками про те, що картопля відмінний інгредієнт для кормів. Так, це не найгірше джерело складних вуглеводів і клітковини. Так, в картоплі є Вітамін С, вітаміни групи В, більш ніж достатньо цинку, калію, заліза, міді, магнію та ін., І звичайно ж, цей продукт містить багато крохмалю і білка. У контексті цієї статті, ми скажемо так: картопля краща і корисніша для тварин, ніж злаки. Але ось, напевно, і все, що може зіграти на користь картоплі. Основне або, якщо хочете, золоте правило раціону собак і котів говорить: основою кормів повинні бути якісні джерела тваринного білка, а не рослинного. Знову повернемося до анатомії і травного процесу наших тварин. У собак і котів білково-жирова система травлення. Вони не можуть отримати достатньо енергії з вуглеводів. Це, звичайно, не означає, що вуглеводи їм зовсім заборонені, але основне джерело енергії - це амінокислоти (компоненти білків) і жирні кислоти (компоненти жирів). У будь-якому сухому кормі будуть присутні вуглеводи. Це неминуче, так як вони допомагають сформувати гранулу і скріпити м'ясо і жири. Не страшно, головне, щоб все було в правильній кількості.

А що таке допустима кількість картоплі в кормі для собак і кішок? Однозначно картоплі не повинно бути багато. А це означає, що в складі цей продукт не повинен входити до першої п'ятірки. Якщо ви виявили картоплю одним з перших в списку інгредієнтів, знайте, що це дешевий наповнювач, і такий корм може спровокувати порушення в роботі шлунково-кишкового тракту і привести до зайвої ваги вихованця.


На захист звичайної картоплі приходить батат або солодка картопля. Тут ситуація однозначно краще. Батат досить рідкісний інгредієнт в кормах для тварин, але ми знайшли хороші корми з бататом, які із задоволенням вам порадимо. Grandorf для дорослих собак з качкою і бататом, а також з кроликом і бататом. Один з наших улюблених виробників, який завжди, не підвів і вказав, що солодка картопля додана в ці корми в сушеному вигляді. Зверніть увагу також на консервований корм Brit Mono Protein з тунцем і солодкою картоплею і з індичкою і солодкою картоплею.

А тепер давайте поговоримо про користь батата, і чому ми можемо рекомендувати вашому вихованцеві корм з цим інгредієнтом.

У загальному і цілому, батат непоганий інгредієнт. Але хочемо вас застерегти. Солодку картоплю не можна тваринам з хворобами шлунка і кишечника, наприклад, при виразках або гастритах. Також вкрай не рекомендується давати корми з бататом в період вагітності і лактації.


Морква і кабачок (Carrots and Zucchini)


Якщо основним інгредієнтом корму є гарне м'ясо або риба, то морква і кабачок чудові додаткові інгредієнти.

Морква, як відомо, джерело безлічі мінералів, розчинної клітковини, рясних природних антиоксидантів і бета-каротину. Відносно бета-каротину або, іншими словами, каротиноїдів з моркви є нюанс. Нас цікавить вітамін А, прекрасним джерелом якого є морква. На жаль, каротиноїди підійдуть тільки людям, собакам ж потрібні ретиноїди. Тварини зможуть отримати достатню дозу вітаміну А, перетворюючи в організмі ретиноїди виключно з продуктів тваринного походження. Відповідно морквяний бета-каротин для хижаків абсолютно даремний. Втім, як і з інших овочів.

Тому вся принадність моркви для собак і котів - це клітковина, деякі вітаміни і мінерали. Клітковина з приготовленою моркви добре перетравлюється і позитивно впливає на шлунково-кишковий тракт собак і котів.

Як правило, в сухі корми для тварин додають трохи моркви. Наприклад, в кормі Carnilove для собак і для котів морква становить всього 1%. Зовсім інша справа з консервами і вологими кормами. Наприклад, консервований корм LifeDog містить цілих 10% моркви. У консервах для котів моркви трохи менше. У GimCat Superfood моркви відводиться 4.1%.

Кабачок або цукіні - досить рідкісний інгредієнт в кормах для тварин. Його користь, аналогічно моркві, полягає в клітковині. Тобто, кабачок і морква для тварин практично взаємозамінні інгредієнти. Однак у всіх кормах канадського бренду Orijen для собак і для котів присутні обидва цих овоча. Особливо виділився вмістом цукіні консервований корм для котів GimCat Superfood. У ньому філе тунця доповнено 4.1% цукіні.


Яйця (Eggs)



Чи можна тваринам давати яйця? Однозначна відповідь - так! А ті корми, в які додані яйця, гідні поваги. У рейтингу білкових продуктів тваринного походження яйця лідирують, так як мають найвищу поживну цінність. Крім того, вони містять всі амінокислоти, необхідні тваринам. Варто підкреслити, що яєчні білки є еталоном засвоюваності. По яєчному еталону оцінюють всі інші види тваринного білка, так як засвоюваність яєчних білків дорівнює 100%.

Крім того, яйця містять поживну речовину холін, яке виконує важливу функцію в роботі клітин і мозку. Також в яйцях містяться два антиоксиданту для зору - лютеїн і зеаксантин.

А знаєте що? У яйцях стільки всього корисного для організму тварин, що ми просто зробимо список з корисних властивостей яєць.


Підведемо підсумки



Злаки і крупи - це дешеві наповнювачі кормів для тварин, які не несуть практично ніякої користі нашим вихованцям. Рекомендуємо вибирати корми Grain Free, тобто формули без вмісту злаків. Відносно круп радимо рис, а ще краще - коричневий рис. Альтернативним наповнювачем кормів може бути картопля. Чи не найгірший інгредієнт, але краще віддати перевагу солодкій картоплі, тобто батату.

На нашому ринку немає ідеального корму для тварин. Корм, який можна по праву вважати ідеальним, складається з м'яса, риби, субпродуктів і не містить удешевітелів і наповнювачів у вигляді круп, злаків, бобових і картоплі. Такі корми існують, але вони не по кишені більшості українців. Тому доступні нам корми містять різні наповнювачі, які розбавляють м'ясо, здешевлюють вартість виробництва і, відповідно, коштують не так дорого. Нам з вами доводиться вибирати краще з гіршого. І потрібно навчитися це правильно робити. Злаки і крупи повинні бути розшифровані в складі. Ви чітко повинні розуміти, що це за продукт. Будь-які злаки, крупи, рис або картопля не повинні стояти першими в списку інгредієнтів. На першому місці має бути м'ясо або риба.

Важливо навчиться правильно читати склад і зіставляти його з гарантованим аналізом. Великий відсоток білка ще ні про що не говорить. Вам необхідно переконатися, що білок тваринного, а не рослинного походження.

Овочі - хороше джерело клітковини, вітамінів і мікроелементів для тварин. Додавання овочів в корми - це непогано. Головне, щоб їх було не багато, а основою корму було гарне м'ясо або риба. Пам'ятайте, що собаки і коти - м'ясоїдні хижаки. Природа створила їх так, що з рослинної їжі вони отримують мінімум.

Яйця - чудовий продукт з цілим рядом корисних функцій для організму вихованців. Так що яйця в кормах для тварин - дуже хороший інгредієнт. А якщо ще виробник уточнив, що вони цілісні і гніздові - то взагалі чудово.

Найгіршим продуктом, що містяться в кормах, є кукурудза через велику кількість крохмалю і клейковини. Ми не рекомендуємо брати корми, де є кукурудза. А ще гірше, якщо кукурудза є тим самим наповнювачем замість круп або картоплі. Не завжди реклама, рекомендація заводчика, сусідки або навіть ветеринара - кращий вибір для вашого вихованця. На жаль, є розкручені кукурудзяні корми, які завалюють споживачів масовою рекламою, підкуповують ветклініки і заводчиків відсотком за рекомендацію їх корму. Запам'ятайте раз і назавжди, тільки ви несете відповідальність за життя і здоров'я своїх вихованців. Розберіться в складі, почитайте про кожен інгредієнт і не перекладайте відповідальність вибору корму на заводчика, ветеринарів і продавців в зоомагазинах. Відповідальний і небайдужий господар = здоровий вихованець.