Інгредієнти і смаки кормів для тварин, Частина 1

М'ясоПрактично у всіх мовах світу є прислів'я, в якому мовиться, що на смак і колір товаришів немає і про смаки не сперечаються. А якщо вже всі народи з давніх часів вважають однаково, то подібний вислів можна вважати істиною. І найцікавіше, що ця істина стосується не тільки людей, а й тварин. Адже багато господарів можуть сказати, що їх собака любить корм з телятиною, але зовсім не в захваті від курки. Хтось вважає за краще качечку, а ягняти не показуй.

Поговоримо про смаки кормів. Пройдемося по всім найпопулярнішим інгредієнтів, а також вивчимо незвичайні для раціону тварин продукти. Чи не здивуєш нас рисом, кроликом, куркою або ягням, а ось часник, розмарин, ананас, кунжут і батат викликають сумнівні емоції в контексті корми для вихованців. Давайте розбиратися, для чого сучасні виробники змагаються в інгредієнтах. Чи дійсно від них є користь для організму собак і кішок. Чи можна тваринам екзотичні продукти. Що це врешті-решт таке - маркетинговий хід чи прогрес у виробництві кормів і ласощів для домашніх тварин?

Почати наш огляд пропонуємо зі звичних інгредієнтів, з якими ми стикаємося постійно. Який смак вибрати? Яке м'ясо краще для організму наших тварин? Дієтичне, гіпоалергенні або просто смачне - поговоримо?

Почнемо ми з м'яса, а значить спочатку давайте уточнимо, в якому вигляді м'ясо може бути присутнім в сухих і вологих кормах для собак і кішок.


Свіже м'ясо - це тушка або частини тушки, які не проходять глибоку обробку: термічна обробка, заморозка, використання консервантів. В процесі виробництва корму такий інгредієнт піддається термічній обробці один раз, що дозволяє краще зберегти всі поживні речовини. Тому свіже м'ясо у складі завжди краще, ніж просто кісткове борошно.

Висушене або сухе м'ясо - теж хороший інгредієнт сухих кормів, за умови якісної сировини. Сухе м'ясо містить всього 10% вологи, тому в меншій кількості дегидрированному м'ясі тваринний білок більш концентрований, ніж у свіжому м'ясі. Процес приготування дигидрата складається з трьох етапів: термічна обробка м'яса, сушка при високих температурах, приготування в складі маси корму.

Сублімоване м'ясо. В англійському варіанті воно називається "freeze-dried". Сире м'ясо подрібнюють і висушують методом сублімації. М'ясо поміщають в герметичні вакуумні камери на 18 годин. При температурі -50 ° C вода з м'яса випаровується. При сублімації всі корисні компоненти зберігаються краще, ніж при дегидрировані. Сублімоване м'ясо зустрічається в сухих кормах рідше, ніж дигідрат або борошно. Для виробників процес сублімації менш вигідний. Необхідне спеціальне обладнання, а час приготування займає від 18 до 24 годин.

Сухе м'ясо або борошно виходить в результаті подрібнення тушок, можливо, з кістками. Процес приготування називається рендеринг - витоплювання жирів і води. Залишки висушують і подрібнюють в порошок. Такий продукт отримує назву "мука" з того тваринного або частини туші, які були використані. Наприклад, куряча мука, мука з ягняти, кролика, кісткове борошно і т.д. Якість цього продукту цілком і повністю залежить від сировини. Якщо використовувалися хороші інгредієнти, то мука - це хороший білковий продукт. Якщо ж виробник закуповує зіпсоване м'ясо, підбирає трупи збитих на дорогах тварин та інші вигідні для нього гидоти, то борошно не може вважатися якісним. Дуже важко розібратися в якості корму, якщо виробник пише в складі "м'ясо-кісткове борошно" або "м'ясне борошно», не вказуючи при цьому, що це за тварина. Якщо в складі позначені "непізнані об'єкти" тваринного походження: просто птах, риба, тваринний жир і м'ясне борошно - такий склад викликає багато сумнівів. Виробник, який пишається своїм складом і нічого не приховує від споживача - це хороший виробник, якому нема чого приховувати.

Такі основні види, в яких ми можемо зустріти м'ясо в кормах для собак і кішок. Звичайно, це далеко не повний список, але для поверхневого розуміння процесу виробництва, думаємо, досить. Переходимо до інгредієнтів.


Курка або курча (Chicken)Насправді, важко зрозуміти відмінність, так як в перекладі з оригіналу Chicken - це і курка і курча. Швидше за все, в кормах все ж використовують курку. У якісних кормах курку використовують без голів, ніг, пір'я і нутрощів. Може бути використана шкіра і ретельно перемелені курячі кістки, як хороше джерело кальцію. Курка в кормах для тварин - це хороший постачальник білка і амінокислот. Хоча куряче м'ясо вважається алергеном, і корми на основі курки можуть викликати реакції у тварин алергетиків.


Яловичина і телятина (Beef)Простими словами доросла і молода корова або бичок. У приготуванні кормів повинна використовуватися свіжа туша, яка ще не почала розкладатися. М'ясо доставляється на фабрики свіжим або замороженим, потім обвалюється і подрібнюється за допомогою спеціальних машин. Відмінне джерело тваринного білка - 19% і лідер за вмістом амінокислот в порівнянні з бараниною і свининою.

Телятина - це м'ясо тварин не старші 1 року. У кормах зустрічається рідше, ніж яловичина, так як сировина коштує дорожче. Але при цьому має ряд переваг. Відсоток білка на третину вище, ніж в яловичині. А ось жиру навпаки менше, тому телятина вважається більш дієтичним м'ясом. Від яловичини телятина відрізняється і за складом корисних речовин - в цьому м'ясі більше натрію, калію і фосфору, але при цьому кальцію менше.

В контексті яловичини хотілося б відзначити елітний вид цього м'яса - Black Angus. Це особлива порода бичків, знайома нам з гастрономії як мармурова яловичина. Цей вид м'яса досить рідко зустрічається в кормах для тварин, так як вартість його виробництва набагато вище, але і якість краща. На нашому ринку корм для собак з м'ясом Black Angus - це Acana Ranchlands.


Ягня і баранина (Lamb)Ягнятина - це м'ясо тварини до 1 року, баранина, відповідно, тварина старше 1 року. Ягня і баранина дуже хороші джерела тваринного білка, крім того, це м'ясо вважається гіпоалергенним і легким для тварин з проблемним травленням. Процес приготування не відрізняється від телятини - механічне обвалювання, подрібнення до пастоподібної консистенції і термічна обробка вже в складі корму. У баранини є специфічний запах, який одним тваринам може подобатися, а інші його не сприймають. З цим пов'язана відмова деяких собак і кішок від кормів на основі м'яса баранини. У цьому м'ясі міститься багато корисних речовин. Причому, не тільки стандартний м'ясної набір - калій, магній, натрій і залізо, а й більш рідкісні мінерали, як сірка і цинк. Вітамінний склад ягняти і баранини також багатий, але лідирують в списку вітамінів E, B1, B2, B12 і РР. Існує величезний вибір кормів на основі ягнятини. Порадимо Acana Grass-fed Lamb, тому що впевнені в якості сировини. Ягнята, м'ясо яких використовується в кормах Acana, вирощені на вільному вигулі на пасовищах Нової Зеландії.

Кролик (Rabbit)Відмінне дієтичне м'ясо, яке не містить багато жиру. А ось високоусвояемий білок і корисні речовини як раз в потрібній кількості. В ідеалі в кормах для собак і кішок використовують свіжі тушки кролів без голів, нутрощів і лап. Те що м'ясо кролика вважається легкозасвоюваним підтверджують багато виробників кормів, так як корми на основі кролика потрапляють в лінійку Sensitive, що означає відповідні для тварин з проблемним травленням. Наприклад, сухий корм для собак міні порід Natural Trainer - Sensitive Plus Rabbit. Підтверджують виробники також, що м'ясо кролика є дієтичним, так як на його основі робляться корми для стерилізованих котів і собак, а також для тварин з зайвою вагою. Корм для котів GRANDORF Adult Sterilised Rabbit & Brown Rice і корм для собак міні порід Brit Care Mini Grain Free Light & Sterilised Rabbit & Salmon.


Індичка (Turkey)Oчень шановний продукт серед власників тварин, адже це м'ясо вважається одним з найбільш дієтичних і корисних серед птахів. В індичці дуже багато білка і мало жиру. При цьому білок відмінно засвоюється практично повністю. Це призводить до швидкого і поживного насиченню організму собак і кішок. У цьому контексті індичка випереджає курку і навіть кролика. У м'ясі індичок хороший склад вітамінів: А, В, Е і К, а також цей птах може похвалитись усіма необхідними для здоров'я тварин мікроелементами: кальцій, фосфор, магній, залізо та ін. До речі, за кількістю фосфору індичка випереджає навіть рибу, яка славиться великим вмістом цього мікроелемента.

У кормах для собак і кішок використовуються не піддані розкладанню тушки і шкіра. Кістки за бажанням виробника. Не повинно бути таких частин індички, як голови, пір'я, лапи і нутрощі. Але в готовому кормі, нажаль, перевірити неможливо.


Качка (Duck)Відмінне джерело білка, багатого необхідними амінокислотами. Рекомендований вид м'яса для тварин з алергіями. Качка не надто поширений інгредієнт і часто йде як додатковий вид білка. Це не дешева сировина для виробників, тому продукти на основі качки - це, швидше за все, більш дорогі корми.

Корм для собак з качкою, який би хотілося порекомендувати - це Acana Free-Run Duck. Напевно, більшість власників тварин знають, що Acana - це канадські корми холістік класу. Качечки, які стають інгредієнтами цього корму, вирощуються на вільному вигулі в Онтаріо. Це означає, що їх не годують хімікатами, а всі корисні елементи вони отримують з природних джерел. Ще один корм з качкою, який ми радимо - це GRANDORF Duck & Potato. Качка в цьому кормі представлена ​​в двох видах: свіжому і висушеному. Крім того, цей вид м'яса доповнений індичкою. Обидві птиці вважаються гіпоалергенними, тому цей корм підійде для собак з алергіями. Зверніть увагу також на корм для собак Carnilove - Duck & Pheasant і для котів з таким же поєднанням смаків. Дуже радує, що виробник чітко написав, що в складі корму присутнє борошно з качки, філе качки і качина печінка. Весь цей качиний набір доповнений борошном з фазана, який є джерелом вітаміну В12, фосфору і селену.


Свинина и дикий кабан (Pork and Wild Boar)Багато власників тварин побоюються давати своїм вихованцям корми зі свининою. Існує думка, що свинина згубно впливає на підшлункову залозу, провокуючи панкреатит. Напевно, цей страх прийшов з нашої людської кулінарії. Адже люди, які стежать за фігурою, швидше за все, відмовляються від свинини. Що ж стосується кормів для тварин на основі свинини, будемо розвіювати ваші страхи. Отже, панкреатит - це наслідок нізкобелкового раціону з великим вмістом жиру. Крім харчування, до даного захворювання призводять ожиріння, діабет і елементарна генетична схильність у деяких порід. Не потрібно даремно наговорювати на свинину. Без вини винувата свинина - хороший інгредієнт в збалансованих сухих кормах. Але немає диму без вогню. Собакам і котам не можна давати свиняче сало, бекон, жирну свинячу ковбасу і сосиски. Ось цей шлях прямо веде до ожиріння і панкреатиту. Крім того, зверніть увагу, що свинина підступне м'ясо. Вона важкувата для шлунково-кишкового тракту і може провокувати алергічні реакції. Тому, якщо у вашого вихованця проблемне травлення і схильність до алергій, утримайтеся від кормів зі свининою. Дикий кабан більш цікавий вид м'яса. Звичайно ж, це м'ясо містить менше жиру, ніж свинина, а ось білків в ньому предосить - близько 23%. У диких кабанів дуже різноманітне меню. У природі їх раціон складають жолуді, рослини, ягоди, кора дерев, гризуни, яйця і риба. Таке харчування робить м'ясо кабанів дуже смачним і привабливим для собак. Корисність м'яса диких кабанів не поступається яловичині, телятині і баранині. Так що, якщо ми вас переконали, то порадимо вам корм для собак з м'ясом дикого кабана і ягням Carnilove - Lamb & Wild Boar. І точно такий же смак для стерилізованих котів Carnilove - Lamb & Wild Boar. А що стосується корму зі свининою - це однозначно ACANA Yorkshire Pork. Чому однозначно? Тому що в даному кормі використовується особливий вид свинини - Йоркширський порося. Ці тварини вирощуються на степових фермах провінції Альберти в Канаді. І зверніть увагу, що жиру в цьому кормі всього лише 15%, зате протеїну цілих 31%.


Оленина (Venison or Reindeer)Відмінна альтернатива більш звичним видам м'яса в кормах для тварин. У м'ясі оленя мало жиру, але багато білка, саме тому воно підходить собакам і котам із зайвою вагою, проблемним травленням, алергіями і непереносимістю інших видів м'яса.

На нашому ринку можна знайти багато кормів на основі оленини. Наприклад, для собак є сухий корм Carnilove і консервований Brit. Хотілося б звернути увагу, що у Brit є лінійка Sensitive, тобто корми для чутливого травлення, і всі вони на основі оленини. Brit з олениною для великих порід і для маленьких. При цьому м'ясо оленя становить 36% і 40% відповідно.

До речі, один цікавий момент, пов'язаний з точністю перекладу з англійської. Ви можете зустріти два слова, які визначають оленину - "Venison" і "Reindeer". Обидва позначення - це м'ясо оленя. Але є корм, на якому вказані обидва цих смаку. Це вологий корм для собак Carnilove - Venison & Reindeer. В чому різниця? Venison означає "оленина" або "дичину". Тобто, так виробники називають м'ясо лісового оленя. А Reindeer - це підвид оленів, які мешкають на півночі, в Тундрі і в північних широтах. Таких оленів називають північними оленями. М'ясом якраз таки північного оленя можна побалувати котів. Це сухий корм Carnilove - Reindeer.


Страус (Ostrich)Рідкісний, але дуже корисний інгредієнт в кормах для тварин. М'ясо страуса прирівнюють до хорошого червоного м'яса, і за смаком воно нагадує нежирну яловичину. Відмінний вид білка для собак і кішок, схильних до алергій на курку, яловичину і баранину.

М'ясо страуса досить жорстке. Людям дістаються найкращі частини - стегна і гомілки, а в корми для тварин потрапляють тулуб, шия і обрізки шкіри. Але хороша новина - це те, що відповідальні виробники не використовують голови, нутрощі, пір'я і хрящі. М'ясо страуса багате на вітамінами В, Е, РР і ін, а також мінералами - магній, калій, селен і нікель. Фахівці вважають, що страусине м'ясо добре впливає на нервову і травну систему собак і кішок. Рекомендується в їжу тваринам, які страждають на анемію і з підвищеним рівнем цукру.

На нашому ринку не так вже й багато кормів з м'ясом страуса. І як правило, до страусятини додають інші види м'яса. Наприклад, сухий корм для невеликих собак Carnilove - Fresh Ostrich & Lamb. Зверніть увагу, що в назві зазначено два види м'яса - страус і баранина. У складі ми бачимо, що страус, причому свіжий і без кісток, становить всього 26%, його партнерами в рівних частках по 20% виступають ягня і індичка. Є також ласощі з страусячим м'ясом. Але про ласощі ми поговоримо в окремій статті.


Підведемо підсумкиЦе лише перша частина нашого огляду найпопулярніших м'ясних інгредієнтів, які зустрічаються в сухих і консервованих кормах для тварин. Звичайно ж, в наступних статтях ми поговоримо про рибі і морепродукти, а також про екзотичні інгредієнти.

Ми пройшлися по найпоширенішим видам м'яса. Як бачите, у кожного інгредієнта свої достоїнства. На що ж покладатися при виборі корму для вихованців?

Насамперед враховуйте проблеми зі здоров'ям тварини, якщо такі є. Чи схильний вихованець до алергічних реакцій. Якщо так, то ваш єдиний правильний вибір - гіпоалергенні види м'яса. У разі, коли у вихованця погано йдуть справи з травленням: спостерігаються такі симптоми, як блювання, діарея, запори, здуття живота, болі в черевній порожнині і інші проблеми, пов'язані з шлунково-кишковим трактом, однозначно вибирайте корми з нежирним дієтичним м'ясом, яке легко засвоюється і перетравлюється.

Визначте, потрібно вашому улюбленцю дієтичне м'ясо або більш жирне. Це залежить від фізичного стану тварини, його ваги і способу життя. Якщо ваш вихованець активний, ви багато гуляєте, граєте, берете участь в змаганнях, тоді підійдуть корми з більш жирними видами м'яса. Хворим, виснаженим, вагітним і годуючим собакам і кішкам, цуценятам і юніорам також рекомендуються більш жирні корми. Але якщо у вас карапуз і здоровань, малорухливий лежень, а також вікової вихованець старше 7 років, вибирайте корми з дієтичним м'ясом.

Спробуйте дати вихованцеві різні смаки кормів і визначити, що йому більше до душі. Звичайно, є тварини, які раді наминати все підряд. Але якщо у вас прискіпливий гурман, поспостерігайте, який смак йому більше подобається, а від якого він відмовляється або їсть з небажанням.

Описуючи різні види м'яса, ми згадували про частини туші, які можуть використовуватися для приготування кормів і про ті, які не повинні бути в складі. Як дізнатися, з яких конкретних частин оленя або курки зроблений корм? На жаль, ніяк. Іноді виробник може уточнити, що використовував філе. У всіх інших випадках вказується просто м'ясо тієї то тварини або птиці. Нам залишається тільки довіряти певним виробникам, покладаючись на їх чесність, порядність і почуття відповідальності за здоров'я їх споживачів. Щоб трохи вас заспокоїти, так як довіряти сьогодні кому-небудь не так-то просто, уточнимо, що фабрики з виробництва кормів регулярно проходять перевірки. А самі корми аналізуються на якість і на правдивість написаного на упаковці. Крім того, перед тим, як бренд отримує дозвіл з'явиться на ринку, країна імпортер перевіряє якість продукту. Україна не виняток. У нас існують норми, яким повинен відповідати той чи інший корм. І ось тут вже залишається тільки сподівається і вірити, що всі корми дійсно перевіряються, і наша країна відповідально ставиться до маленьких хвостатих жителів.