М'ясо
Практично у всіх мовах світу є прислів'я, в якому мовиться, що на смак і колір товаришів немає і про смаки не сперечаються. А якщо вже всі народи з давніх часів вважають однаково, то подібний вислів можна вважати істиною. І найцікавіше, що ця істина стосується не тільки людей, а й тварин. Адже багато господарів можуть сказати, що їх собака любить корм з телятиною, але зовсім не в захваті від курки. Хтось вважає за краще качечку, а ягняти не показуй.
Поговоримо про смаки кормів. Пройдемося по всім найпопулярнішим інгредієнтів, а також вивчимо незвичайні для раціону тварин продукти. Чи не здивуєш нас рисом, кроликом, куркою або ягням, а ось часник, розмарин, ананас, кунжут і батат викликають сумнівні емоції в контексті корми для вихованців. Давайте розбиратися, для чого сучасні виробники змагаються в інгредієнтах. Чи дійсно від них є користь для організму собак і кішок. Чи можна тваринам екзотичні продукти. Що це врешті-решт таке - маркетинговий хід чи прогрес у виробництві кормів і ласощів для домашніх тварин?
Почати наш огляд пропонуємо зі звичних інгредієнтів, з якими ми стикаємося постійно. Який смак вибрати? Яке м'ясо краще для організму наших тварин? Дієтичне, гіпоалергенні або просто смачне - поговоримо?
Почнемо ми з м'яса, а значить спочатку давайте уточнимо, в якому вигляді м'ясо може бути присутнім в сухих і вологих кормах для собак і кішок.
Свіже м'ясо - це тушка або частини тушки, які не проходять глибоку обробку: термічна обробка, заморозка, використання консервантів. В процесі виробництва корму такий інгредієнт піддається термічній обробці один раз, що дозволяє краще зберегти всі поживні речовини. Тому свіже м'ясо у складі завжди краще, ніж просто кісткове борошно.
Висушене або сухе м'ясо - теж хороший інгредієнт сухих кормів, за умови якісної сировини. Сухе м'ясо містить всього 10% вологи, тому в меншій кількості дегидрированному м'ясі тваринний білок більш концентрований, ніж у свіжому м'ясі. Процес приготування дигидрата складається з трьох етапів: термічна обробка м'яса, сушка при високих температурах, приготування в складі маси корму.
Сублімоване м'ясо. В англійському варіанті воно називається "freeze-dried". Сире м'ясо подрібнюють і висушують методом сублімації. М'ясо поміщають в герметичні вакуумні камери на 18 годин. При температурі -50 ° C вода з м'яса випаровується. При сублімації всі корисні компоненти зберігаються краще, ніж при дегидрировані. Сублімоване м'ясо зустрічається в сухих кормах рідше, ніж дигідрат або борошно. Для виробників процес сублімації менш вигідний. Необхідне спеціальне обладнання, а час приготування займає від 18 до 24 годин.
Сухе м'ясо або борошно виходить в результаті подрібнення тушок, можливо, з кістками. Процес приготування називається рендеринг - витоплювання жирів і води. Залишки висушують і подрібнюють в порошок. Такий продукт отримує назву "мука" з того тваринного або частини туші, які були використані. Наприклад, куряча мука, мука з ягняти, кролика, кісткове борошно і т.д. Якість цього продукту цілком і повністю залежить від сировини. Якщо використовувалися хороші інгредієнти, то мука - це хороший білковий продукт. Якщо ж виробник закуповує зіпсоване м'ясо, підбирає трупи збитих на дорогах тварин та інші вигідні для нього гидоти, то борошно не може вважатися якісним. Дуже важко розібратися в якості корму, якщо виробник пише в складі "м'ясо-кісткове борошно" або "м'ясне борошно», не вказуючи при цьому, що це за тварина. Якщо в складі позначені "непізнані об'єкти" тваринного походження: просто птах, риба, тваринний жир і м'ясне борошно - такий склад викликає багато сумнівів. Виробник, який пишається своїм складом і нічого не приховує від споживача - це хороший виробник, якому нема чого приховувати.
Такі основні види, в яких ми можемо зустріти м'ясо в кормах для собак і кішок. Звичайно, це далеко не повний список, але для поверхневого розуміння процесу виробництва, думаємо, досить. Переходимо до інгредієнтів.
Курка або курча (Chicken)
Насправді, важко зрозуміти відмінність, так як в перекладі з оригіналу Chicken - це і курка і курча. Швидше за все, в кормах все ж використовують курку. У якісних кормах курку використовують без голів, ніг, пір'я і нутрощів. Може бути використана шкіра і ретельно перемелені курячі кістки, як хороше джерело кальцію. Курка в кормах для тварин - це хороший постачальник білка і амінокислот. Хоча куряче м'ясо вважається алергеном, і корми на основі курки можуть викликати реакції у тварин алергетиків.
Яловичина і телятина (Beef)
Простими словами доросла і молода корова або бичок. У приготуванні кормів повинна використовуватися свіжа туша, яка ще не почала розкладатися. М'ясо доставляється на фабрики свіжим або замороженим, потім обвалюється і подрібнюється за допомогою спеціальних машин. Відмінне джерело тваринного білка - 19% і лідер за вмістом амінокислот в порівнянні з бараниною і свининою.
Телятина - це м'ясо тварин не старші 1 року. У кормах зустрічається рідше, ніж яловичина, так як сировина коштує дорожче. Але при цьому має ряд переваг. Відсоток білка на третину вище, ніж в яловичині. А ось жиру навпаки менше, тому телятина вважається більш дієтичним м'ясом. Від яловичини телятина відрізняється і за складом корисних речовин - в цьому м'ясі більше натрію, калію і фосфору, але при цьому кальцію менше.
В контексті яловичини хотілося б відзначити елітний вид цього м'яса - Black Angus. Це особлива порода бичків, знайома нам з гастрономії як мармурова яловичина. Цей вид м'яса досить рідко зустрічається в кормах для тварин, так як вартість його виробництва набагато вище, але і якість краща. На нашому ринку корм для собак з м'ясом Black Angus - це Acana Ranchlands.
Ягня і баранина (Lamb)
Ягнятина - це м'ясо тварини до 1 року, баранина, відповідно, тварина старше 1 року. Ягня і баранина дуже хороші джерела тваринного білка, крім того, це м'ясо вважається гіпоалергенним і легким для тварин з проблемним травленням. Процес приготування не відрізняється від телятини - механічне обвалювання, подрібнення до пастоподібної консистенції і термічна обробка вже в складі корму. У баранини є специфічний запах, який одним тваринам може подобатися, а інші його не сприймають. З цим пов'язана відмова деяких собак і кішок від кормів на основі м'яса баранини. У цьому м'ясі міститься багато корисних речовин. Причому, не тільки стандартний м'ясної набір - калій, магній, натрій і залізо, а й більш рідкісні мінерали, як сірка і цинк. Вітамінний склад ягняти і баранини також багатий, але лідирують в списку вітамінів E, B1, B2, B12 і РР. Існує величезний вибір кормів на основі ягнятини. Порадимо Acana Grass-fed Lamb, тому що впевнені в якості сировини. Ягнята, м'ясо яких використовується в кормах Acana, вирощені на вільному вигулі на пасовищах Нової Зеландії.
Кролик (Rabbit)
Відмінне дієтичне м'ясо, яке не містить багато жиру. А ось високоусвояемий білок і корисні речовини як раз в потрібній кількості. В ідеалі в кормах для собак і кішок використовують свіжі тушки кролів без голів, нутрощів і лап. Те що м'ясо кролика вважається легкозасвоюваним підтверджують багато виробників кормів, так як корми на основі кролика потрапляють в лінійку Sensitive, що означає відповідні для тварин з проблемним травленням. Наприклад, сухий корм для собак міні порід Natural Trainer - Sensitive Plus Rabbit. Підтверджують виробники також, що м'ясо кролика є дієтичним, так як на його основі робляться корми для стерилізованих котів і собак, а також для тварин з зайвою вагою. Корм для котів GRANDORF Adult Sterilised Rabbit & Brown Rice і корм для собак міні порід Brit Care Mini Grain Free Light & Sterilised Rabbit & Salmon.
Індичка (Turkey)
Oчень шановний продукт серед власників тварин, адже це м'ясо вважається одним з найбільш дієтичних і корисних серед птахів. В індичці дуже багато білка і мало жиру. При цьому білок відмінно засвоюється практично повністю. Це призводить до швидкого і поживного насиченню організму собак і кішок. У цьому контексті індичка випереджає курку і навіть кролика. У м'ясі індичок хороший склад вітамінів: А, В, Е і К, а також цей птах може похвалитись усіма необхідними для здоров'я тварин мікроелементами: кальцій, фосфор, магній, залізо та ін. До речі, за кількістю фосфору індичка випереджає навіть рибу, яка славиться великим вмістом цього мікроелемента.
У кормах для собак і кішок використовуються не піддані розкладанню тушки і шкіра. Кістки за бажанням виробника. Не повинно бути таких частин індички, як голови, пір'я, лапи і нутрощі. Але в готовому кормі, нажаль, перевірити неможливо.
Качка (Duck)
Відмінне джерело білка, багатого необхідними амінокислотами. Рекомендований вид м'яса для тварин з алергіями. Качка не надто поширений інгредієнт і часто йде як додатковий вид білка. Це не дешева сировина для виробників, тому продукти на основі качки - це, швидше за все, більш дорогі корми.
Корм для собак з качкою, який би хотілося порекомендувати - це Acana Free-Run Duck. Напевно, більшість власників тварин знають, що Acana - це канадські корми холістік класу. Качечки, які стають інгредієнтами цього корму, вирощуються на вільному вигулі в Онтаріо. Це означає, що їх не годують хімікатами, а всі корисні елементи вони отримують з природних джерел. Ще один корм з качкою, який ми радимо - це GRANDORF Duck & Potato. Качка в цьому кормі представлена в двох видах: свіжому і висушеному. Крім того, цей вид м'яса доповнений індичкою. Обидві птиці вважаються гіпоалергенними, тому цей корм підійде для собак з алергіями. Зверніть увагу також на корм для собак Carnilove - Duck & Pheasant і для котів з таким же поєднанням смаків. Дуже радує, що виробник чітко написав, що в складі корму присутнє борошно з качки, філе качки і качина печінка. Весь цей качиний набір доповнений борошном з фазана, який є джерелом вітаміну В12, фосфору і селену.
Свинина и дикий кабан (Pork and Wild Boar)
Багато власників тварин побоюються давати своїм вихованцям корми зі свининою. Існує думка, що свинина згубно впливає на підшлункову залозу, провокуючи панкреатит. Напевно, цей страх прийшов з нашої людської кулінарії. Адже люди, які стежать за фігурою, швидше за все, відмовляються від свинини. Що ж стосується кормів для тварин на основі свинини, будемо розвіювати ваші страхи. Отже, панкреатит - це наслідок нізкобелкового раціону з великим вмістом жиру. Крім харчування, до даного захворювання призводять ожиріння, діабет і елементарна генетична схильність у деяких порід. Не потрібно даремно наговорювати на свинину. Без вини винувата свинина - хороший інгредієнт в збалансованих сухих кормах. Але немає диму без вогню. Собакам і котам не можна давати свиняче сало, бекон, жирну свинячу ковбасу і сосиски. Ось цей шлях прямо веде до ожиріння і панкреатиту. Крім того, зверніть увагу, що свинина підступне м'ясо. Вона важкувата для шлунково-кишкового тракту і може провокувати алергічні реакції. Тому, якщо у вашого вихованця проблемне травлення і схильність до алергій, утримайтеся від кормів зі свининою. Дикий кабан більш цікавий вид м'яса. Звичайно ж, це м'ясо містить менше жиру, ніж свинина, а ось білків в ньому предосить - близько 23%. У диких кабанів дуже різноманітне меню. У природі їх раціон складають жолуді, рослини, ягоди, кора дерев, гризуни, яйця і риба. Таке харчування робить м'ясо кабанів дуже смачним і привабливим для собак. Корисність м'яса диких кабанів не поступається яловичині, телятині і баранині. Так що, якщо ми вас переконали, то порадимо вам корм для собак з м'ясом дикого кабана і ягням Carnilove - Lamb & Wild Boar. І точно такий же смак для стерилізованих котів Carnilove - Lamb & Wild Boar. А що стосується корму зі свининою - це однозначно ACANA Yorkshire Pork. Чому однозначно? Тому що в даному кормі використовується особливий вид свинини - Йоркширський порося. Ці тварини вирощуються на степових фермах провінції Альберти в Канаді. І зверніть увагу, що жиру в цьому кормі всього лише 15%, зате протеїну цілих 31%.
Оленина (Venison or Reindeer)
Відмінна альтернатива більш звичним видам м'яса в кормах для тварин. У м'ясі оленя мало жиру, але багато білка, саме тому воно підходить собакам і котам із зайвою вагою, проблемним травленням, алергіями і непереносимістю інших видів м'яса.
На нашому ринку можна знайти багато кормів на основі оленини. Наприклад, для собак є сухий корм Carnilove і консервований Brit. Хотілося б звернути увагу, що у Brit є лінійка Sensitive, тобто корми для чутливого травлення, і всі вони на основі оленини. Brit з олениною для великих порід і для маленьких. При цьому м'ясо оленя становить 36% і 40% відповідно.
До речі, один цікавий момент, пов'язаний з точністю перекладу з англійської. Ви можете зустріти два слова, які визначають оленину - "Venison" і "Reindeer". Обидва позначення - це м'ясо оленя. Але є корм, на якому вказані обидва цих смаку. Це вологий корм для собак Carnilove - Venison & Reindeer. В чому різниця? Venison означає "оленина" або "дичину". Тобто, так виробники називають м'ясо лісового оленя. А Reindeer - це підвид оленів, які мешкають на півночі, в Тундрі і в північних широтах. Таких оленів називають північними оленями. М'ясом якраз таки північного оленя можна побалувати котів. Це сухий корм Carnilove - Reindeer.
Страус (Ostrich)
Рідкісний, але дуже корисний інгредієнт в кормах для тварин. М'ясо страуса прирівнюють до хорошого червоного м'яса, і за смаком воно нагадує нежирну яловичину. Відмінний вид білка для собак і кішок, схильних до алергій на курку, яловичину і баранину.
М'ясо страуса досить жорстке. Людям дістаються найкращі частини - стегна і гомілки, а в корми для тварин потрапляють тулуб, шия і обрізки шкіри. Але хороша новина - це те, що відповідальні виробники не використовують голови, нутрощі, пір'я і хрящі. М'ясо страуса багате на вітамінами В, Е, РР і ін, а також мінералами - магній, калій, селен і нікель. Фахівці вважають, що страусине м'ясо добре впливає на нервову і травну систему собак і кішок. Рекомендується в їжу тваринам, які страждають на анемію і з підвищеним рівнем цукру.
На нашому ринку не так вже й багато кормів з м'ясом страуса. І як правило, до страусятини додають інші види м'яса. Наприклад, сухий корм для невеликих собак Carnilove - Fresh Ostrich & Lamb. Зверніть увагу, що в назві зазначено два види м'яса - страус і баранина. У складі ми бачимо, що страус, причому свіжий і без кісток, становить всього 26%, його партнерами в рівних частках по 20% виступають ягня і індичка. Є також ласощі з страусячим м'ясом. Але про ласощі ми поговоримо в окремій статті.
Підведемо підсумки
Це лише перша частина нашого огляду найпопулярніших м'ясних інгредієнтів, які зустрічаються в сухих і консервованих кормах для тварин. Звичайно ж, в наступних статтях ми поговоримо про рибі і морепродукти, а також про екзотичні інгредієнти.
Ми пройшлися по найпоширенішим видам м'яса. Як бачите, у кожного інгредієнта свої достоїнства. На що ж покладатися при виборі корму для вихованців?
Насамперед враховуйте проблеми зі здоров'ям тварини, якщо такі є. Чи схильний вихованець до алергічних реакцій. Якщо так, то ваш єдиний правильний вибір - гіпоалергенні види м'яса. У разі, коли у вихованця погано йдуть справи з травленням: спостерігаються такі симптоми, як блювання, діарея, запори, здуття живота, болі в черевній порожнині і інші проблеми, пов'язані з шлунково-кишковим трактом, однозначно вибирайте корми з нежирним дієтичним м'ясом, яке легко засвоюється і перетравлюється.
Визначте, потрібно вашому улюбленцю дієтичне м'ясо або більш жирне. Це залежить від фізичного стану тварини, його ваги і способу життя. Якщо ваш вихованець активний, ви багато гуляєте, граєте, берете участь в змаганнях, тоді підійдуть корми з більш жирними видами м'яса. Хворим, виснаженим, вагітним і годуючим собакам і кішкам, цуценятам і юніорам також рекомендуються більш жирні корми. Але якщо у вас карапуз і здоровань, малорухливий лежень, а також вікової вихованець старше 7 років, вибирайте корми з дієтичним м'ясом.
Спробуйте дати вихованцеві різні смаки кормів і визначити, що йому більше до душі. Звичайно, є тварини, які раді наминати все підряд. Але якщо у вас прискіпливий гурман, поспостерігайте, який смак йому більше подобається, а від якого він відмовляється або їсть з небажанням.
Описуючи різні види м'яса, ми згадували про частини туші, які можуть використовуватися для приготування кормів і про ті, які не повинні бути в складі. Як дізнатися, з яких конкретних частин оленя або курки зроблений корм? На жаль, ніяк. Іноді виробник може уточнити, що використовував філе. У всіх інших випадках вказується просто м'ясо тієї то тварини або птиці. Нам залишається тільки довіряти певним виробникам, покладаючись на їх чесність, порядність і почуття відповідальності за здоров'я їх споживачів. Щоб трохи вас заспокоїти, так як довіряти сьогодні кому-небудь не так-то просто, уточнимо, що фабрики з виробництва кормів регулярно проходять перевірки. А самі корми аналізуються на якість і на правдивість написаного на упаковці. Крім того, перед тим, як бренд отримує дозвіл з'явиться на ринку, країна імпортер перевіряє якість продукту. Україна не виняток. У нас існують норми, яким повинен відповідати той чи інший корм. І ось тут вже залишається тільки сподівається і вірити, що всі корми дійсно перевіряються, і наша країна відповідально ставиться до маленьких хвостатих жителів.