Під час вагітності і лактації правильний раціон і збалансоване харчування кішки мають важливе значення. Недоїдання може привести до зниження ваги кошенят і піддати їх ризику розвитку деяких захворювань. При цьому у новонароджених повинні бути сила і імунітет, щоб побороти всілякі захворювання і підвищити рівень виживання.
Основні пріоритети годування кішки і кошенят:
- Збільшення енергетичної цінності і калорій для здорового росту кошенят і вироблення молока у мами;
- Збільшення білка для росту і розвитку кошенят;
- Збільшення жирів, щоб задовольнити підвищенt споживання калорій під час вагітності та лактації;
- Збільшення кальцію і фосфору для правильного формування кісток у кошенят і продуцированного молока у кішки;
- Висока засвоюваність їжі, щоб забезпечити більше калорій в меншій кількості їжі.
А тепер давайте поговоримо про всі ці пріоритети більш детально і взагалі спробуємо розібратися в деяких нюансах вагітності і лактації у кішок.
Скільки триває вагітність у кішок і як правильно годувати майбутню маму?
Вагітність кішок триває, як правило, 63-65 днів, хоча з урахуванням деяких винятків краще назвати термін 58-70 днів. Вагітність ділиться на триместри, і здорова, сита кішка буде постійно набирати вагу протягом всього терміну. Збільшення ваги - це накопичення енергії для майбутньої лактації. Господарям потрібно утриматися від перегодовування тварини. Їжі має бути в міру. Зайва вага може призвести до ускладнень при пологах і збільшує навантаження на кошенят. І навпаки, недостатня годівля під час вагітності може призвести до втрати ембріона, ненормального розвитку плода і викидня. Крім того, якщо мама недоїдає і не отримує з їжею необхідні вітаміни і мікроелементи, кошенята можуть народитися слабкими, виснаженими або, гірше за все, мертвими.
Найкраще годувати кішку кілька разів на день невеликими порціями. Такий режим харчування забезпечить правильне споживання поживних речовин і калорій.
Чи правда, що в період лактації кішка втрачає більше енергії, ніж при вагітності?
Абсолютно. У годуючих тварин потреба в енергії в 2-6 разів більше, ніж у здорової дорослої кішки. При пологах кішки втрачають близько 40% ваги, яку вони набрали під час вагітності. Решта 60% ваги кішки втрачають в період лактації. Після народження кошенят кішка може збільшити споживання їжі. Однак не варто годувати її чим попало з метою просто вгамувати її почуття голоду. Їжа в період лактації повинна бути поживною, корисною і з високою кількістю калорій. Якщо корм буде недостатньо поживний, кішка не зможе підтримувати оптимальне вироблення молока, свою вагу і загальний стан тіла. Адже фізично вона зможе з'їсти певну порцію, тому ця порція повинна містити все необхідне. Рекомендується годувати кішку в період лактації добре засвоюваним, високоякісним кормом для кошенят. Пік молочної продуктивності настає через 3-4 тижні лактації, але пік потреби в енергії настає через 6-7 тижнів після пологів.
Протягом перших 3-4 тижнів лактації можна надати кішці вільний вибір за кількістю і частотою споживання їжі, якщо у неї більше 2 кошенят. Якщо ж у кішки 1 або 2 кошеня, господареві варто контролювати прийом їжі. При переїданні організм буде виробляти набагато більше молока, ніж необхідно кошенятам. Надлишок молока може призвести до маститу (запалення молочних залоз).
Як правильно годувати кішку після пологів, щоб було молоко?
В останньому триместрі і під час вигодовування потомства може бути доцільно перейти на корм для кошенят, щоб запобігти стрес у дітей, пов'язаного зі зміною корму після материнського молока.
Що таке засвоюваність їжі? Чому потрібно вмістити більше калорій в невелику порцію?
Засвоюваність їжі - це фактично обсяг з'їденої їжі, поглиненої організмом кішки. Висока засвоюваність важлива для вагітних кішок, тому що в цей період потреби в енергії дуже високі. Чим більше кішка носить кошенят, тим менше місця залишається їй для їжі. Відповідно, чим більше кошенят, тим більше калорій повинна отримувати кішка.
І тепер, коли ми розібралися в теорії годування вагітних і годуючих кішок, давайте перейдемо до практичних порад - безпосередньо кормів. На початку вагітності кішку можна годувати будь-яким живильним сухим кормом. Головне, щоб це був не спеціальний корм для стерилізованих і не з серії контроль ваги. Якраз в цих кормах кількість калорій знижено. Якщо ви годували до вагітності хорошим живильним кормом, не варто його змінювати на початку вагітності. Якщо ви вважаєте, що ваш корм недостатньо збалансований вітамінами, мінералами і калоріями, можемо порекомендувати канадський корм Orijen Six Fish, де зібрані 6 видів тихоокеанської риби: сардина, хек, макрель, камбала, морський окунь, солея. Всього в Six Fish 85% риби і 15% овочів, фруктів, трав. Білок складає мінімум 40%, жири мінімум 20%. Це відмінний корм для котів будь-яких порід і вікових груп.
Крім сухого корму, можна почастувати кішку корисними консервами з поживними інгредієнтами. Наприклад, GimCat Duo-Mousse з качкою і манго, олениною і яблуками або з куркою і малиною. А також не забувайте про вітамінізовані пасти і різні поживні ласощі. Підтримати імунітет вагітної кішки можна за допомогою спеціальної пасти для котів Multi-Vitamin Paste. Ця мультивітамінна паста містить унікальний натуральний комплекс 3 в 1 з 12 основних вітамінів, бета-глюкан і біологічно високоякісних масел, які зміцнюють імунну систему і власні захисні механізми організму.
Шкіра та шерсть вагітних кішок вимагають особливої уваги
Ми завжди рекомендуємо підтримувати шкіру і шерсть вагітних кішок. Досить часте явище, коли в період виношування, годування і після відлучення кошенят, стан вовни кішки сильно погіршується. Навіщо доводити до цієї проблеми, якщо шерсть можна підтримати за допомогою спеціальних ласощів Canvit Skin & Coat або вітамінів Canina Cat-Mineral, Canvit Biotin, Canina Petvital Biotin Tabs. І якщо вже ми заговорили про здоров'я шкіри і шерсті, то зверніть увагу на спеціальні сухі корми, багаті Омега-3 і 6, вітамінами A, D, E. Brit Care Cat Sunny і ACANA Pacifica - відмінний вибір для підтримки здорового стану і живлення шкіри , а також блиску і краси шерсті.
Корм для кошенят - ідеально для мами кішки
І тепер переходимо до особливого харчування кішок в останньому триместрі вагітності і в період лактації. Це буде серія кормів для кошенят, але нехай вас це не бентежить. У цих кормах є все необхідне як для кошенят, так і для кішок. І ще раз повторимо, що кошенятам буде простіше перейти на сухий корм після відлучення від кішки, якщо з материнським молоком малюки отримують такий же склад вітамінів і звикли до певних типів протеїнів і жирів. Ви також можете порадити корм, яким годували маму, новим господарям кошенят. І це буде правильно, адже зміна їжі - це завжди стрес для організму. Надалі, якщо господарі захочуть змінити корм, вони повинні будуть зробити це поступово, потроху додавати новий корм протягом двох тижнів.
Корми класу холістік для годуючих кішок
Почнемо з найкращих кормів класу холістік. Перший корм, яким ми рекомендуємо годувати кішку в період лактації - це бельгійський корм GRANDORF Kitten з ягням і коричневим рисом: 34% протеїну і 22% жирів. Містить всі необхідні вітаміни і мікроелементи, а також таурин. Підходить для кошенят з 3-х тижневого віку і для годуючих кішок.
Канадський корм Orijen Cat and Kitten з цілим набором різних інгредієнтів: курка і індичка, вирощені на вільному вигулі; камбала і оселедець виловлені в дикій природі; свіжі гніздові яйця; зелений горошок, сушені водорості, гарбуз, пастернак, капуста Кале, шпинат, ріпа, морква, яблука, груша, лаванда, шипшина тощо. Цей корм вважається особливим високопротеїновим раціоном для котів різного віку. У ньому міститься 40% сирого білка і 20% сирих жирів.
Ще один корм класу холістік Carnilove for kittens з лососем та індичкою, які є джерелом незамінних амінокислот. Відмінний склад інгредієнтів і також, як і в попередньому кормі, 40% протеїну і 20% жирів.