Людська їжа: дати чи не дати - ось, в чому питання!

Як можна відмовити очам вашого вихованця, що просять? У багатьох господарів шматок в горло не полізе під пильним жалібним поглядом улюбленого песика. І адже знаємо, що не можна, але відмовити неможливо. Шматочок смаженого м'яса, печенюшка, маленька цукерка - ну хіба від цього щось станеться? Ми ж не кожен день балуємо свого підопічного. І, до речі, а чому власне не можна? Ми ж їмо цю їжу, чому ж ветеринари так строго забороняють нашу їжу собакам?

Для багатьох господарів заборона на людську їжу для собак - це просто констатація факту. Це шкідливо, і цього достатньо. Може бути саме тому дане правило так часто порушується господарями. Якби ми знали відповідь на питання - чому не можна, то і ставилися б до цього з розумінням справи, не дозволяючи собі шкодити своїм улюбленцям. Пропонуємо раз і назавжди розібратися в даному питанні. Не вдаючись в глибокий анатомічний аналіз, і просто порівняти два організми: людський і собачий. І відповісти на питання, чому нам можна, а нашим вихованцям не можна.


По суті травна система собак нічим не відрізняється від нашої. Ті ж органи, ті ж процеси.

  1. Ротова порожнина і зуби. Тут відбувається пережовування їжі і обробка її слиною, та потрібними ферментами.
  2. Глотка і шлунок. Коли харчовий комок проходить по ковтку, в шлунку вже виробляється шлунковий сік, який розщеплює білки.
  3. Підшлункова залоза і тонкий кишечник. Починається етап засвоєння корисних речовин за допомогою ферментів і жовчних кислот.
  4. Товста кишка. Фінальний етап обробки їжі, під час якого все зайве і не перетравлене виводиться організмом зрозумілим для всіх способом.

Читаючи цю коротку травну поетапність, не можна відрізнити, хто об'єкт вивчення - людина або собака. Але! Відмінності в деталях, а саме в анатомічних особливостях і хімічному складу ферментів. Для більш наочного порівняння розділимо інформацію на дві колонки. Ліву відведемо людині, праву займуть собаки.


Рослинна їжа


ЛюдинаСобака
У дорослої здорової людини налічується 32 зуба. Це основний інструмент для пережовування їжі.
У дорослої собаки 42 зуба, але функція пережовування відходить на другий план. Собака швидше гризе зубами, може відкусити, роздрібнити занадто великий шматок, але не ретельно пережувати їжу.
В людський шлунок їжа потрапляє після "зубної обробки". Погано пережована рослинна їжа вийде в такому ж вигляді, не приносячи ніякої користі організму. Велика частина того, що ми можемо почерпнути з овочів і фруктів, засвоюється завдяки жуванню.
Собаки не жують їжу. Їжа потрапляє в шлунок практично в тому вигляді, в якому ми бачимо її в мисці. Рослинна їжа, не оброблена зубами, також безрезультатно проходить через шлунок. При цьому в шлунковому соку собак менше соляної кислоти і більше ферментів, які активно розщеплюють білок. Білок - це м'ясо, а рослинна їжа не знаходить помічників для розщеплення.
Людині необхідний 4 метровий кишечник, адже в ньому відбувається процес травлення і всмоктування поживних речовин. У кишечнику людини міститься велика кількість бактерій, що підтримують процеси травлення.
У собак кишечник менше нашого, і в ньому дуже мало бактерій. Собакам досить цієї кількості бактерій для м'яса, але не для злаків, овочів і зелені.
Скільки здатна витримати печінка людини? Судячи з того, що ми вживаємо - багато.
Печінка собак не здатна витримати надмірних навантажень. У мініатюрних порід її вага досягає 100 г. Що буде з печінкою Чихуашки, якщо згодувати їй смажене стегенце? Страшно подумати.
З процесом травлення розібралися, а тепер давайте пройдемося по продуктам, які жалісливі господарі, нехай і зрідка, але згодовують своїм вихованцям. Пропонуємо детально вивчити страждання органів собаки від кожних людських ласощів. Можливо, просте і доступне пояснення "чому не можна?" допоможе господарям відмовляти тваринам у шкідливих для них частуваннях, зберігаючи таким чином здоров'я своїх улюбленців.


Табу для ласунів: цукерки, печиво, тортики


ЗубиНасамперед від солодощів псуються зуби тварини. Сумнівно, що після кожного солодкого частування господар буде чистити зуби своєму вихованцеві, або сам вихованець свідомо прополоще рот. Звідси руйнування емалі, запах з пащі, карієс, пародонтит, втрата зубів.
КишечникКишечник собаки не здатний розщеплювати глюкозу. У нього немає для цього необхідних інструментів. А ось глюкоза відчуває себе в кишечнику чудово, ніби нахабна безпардонна гостя. Вона розбурхує решту їжу, сприяючи "разгульному" процесу бродіння. Звідси здуття, нудота, діарея та ін.
КровВід солодкого у собак підвищується цукор в крові. Часте вживання забороненого плоду може дуже швидко привести до діабету. А поки діабет розвивається, у собак порушується серцебиття, робота печінки, піднімається тиск. Тільки подумайте - всього лише 50 г шоколаду здатні вбити чихуашку.

Супчик з хазяйської каструлі так вабить своїм ароматом


Бульйон
Печінка собак не винесе частого споживання жирного наваристого бульйону. Крім того, здасть позиції і підшлункова залоза. У м'ясному відварі є речовини, які стимулюють вироблення шлункового соку. У собак високий вміст соляної кислоти, тому надмірне вироблення шлункового соку може привести до ерозії, гастритів і виразок.
Картопля, цибуля і часник
Картопля багата вуглеводами і крохмалем. Тому апетитна картопелька може відкластися на бочках, і собака перетворитися на товстенький колобок. Але це ще пів біди, найгірше те, що це негативно позначиться на суглобах. А там вже і до артриту недалеко. Цибуля і часник також продукт не собачий. Ці продукти містять тіосульфати, які впливають на червоні кров'яні тіла і можуть викликати недокрів'я.
Приправи та спеції
Будьте дуже обережні з сіллю і перцем. Спеції, без яких ми не можемо собі уявити жодну страву, аж ніяк не ідеальні для собак. Зловживання сіллю впливає на сечовидільну і серцево-судинну системи. Перець сильно дратує слизову. Від гострого у собаки страждає печінка, підшлункова і жовчний міхур. Є ризик розвитку гастриту і виразки. Крім того, від перцю собака навіть може втратити нюх.
Заборонений плід завжди солодкий. Але не варто ставиться до цього безвідповідально. Історія пам'ятає хлопців, які скуштували райське яблучко. Нічим хорошим це не скінчилося. Тому навчитеся відмовляти жалісним очам вашого вихованця. Просто пам'ятайте, що так буде краще для нього. Якщо зовсім не під силу, почастуйте собаку чимось корисним. Собака не перестане вас любити, якщо ви їй відмовляєте в людських ласощах. Зате, коли песик буде здоровий, він обов'язково віддячить вам своїм настроєм, вилянням хвостом і мокрим носом. І наважимося посперечатися з Карлсоном - щастя в собаці, а не в варенні!