Чи існує наукове пояснення котячим і собачим дивацтвам? Вчені розібралися в деяких з них, наприклад, чому собаки крутяться перед тим як лягти або чому коти так не люблять купатися.
Давайте зробимо невеликий екскурс в "дикі" звички наших вихованців.
Чому коти ненавидять купатися?
Ні для кого не секрет, що більшість котів терпіти не можуть воду, будь-то ванна, басейн або озеро. При цьому собаки, як правило, не проти поплавати в водоймах і басейнах. В чому причина?
Можливо, причина в тому, що шерсть котів сохне довше, ніж шерсть собак. Крім того, відчуття мокрої вовни категорично не подобається котам, а собаки радісно бігають, витираються і обтрушуються. Їх не особливо бентежить мокра шерсть. Так вважає Kelley Bollen, керівник наукової програми поведінки тварин при ветеринарному університеті Cornell University, стаття в Live Science in 2010 року.
Або ж котам більше до душі відчуття твердої поверхні під ногами, а "водна невагомість їх лякає", говорить Kelley Bollen.
Крім того, деякі породи - Португальський водяний собака і Ірландський водяний спанієль - створені для "роботи" в воді, а їх статури ідеально підходять для плавання.
Біолог Suzanne Hetts з Асоціації Поведінки Тварин відзначає той факт, що собак простіше привчити до води з раннього віку, а ось кошенят - набагато складніше.
Чому коти часто потягуються?
Котам подобається потягуватися в основному з тих же причин, що і людям: розім'ятися і дати приплив крові до м'язів і мозку.
Коти сплять від 12 до 16 годин в день, відповідно, ведуть малорухливий спосіб життя. Коли коти сидять або сплять, у них падає кров'яний тиск. Потягування може вирішити цю проблему.
Крім того, при потягивании виводяться токсини і побічні продукти, які накопичуються в організмі в періоди бездіяльності. Після потягування коти готові до активних дій, полюванні, ігор або годування. [Andrew Cuff]
Чому собаки крутяться перед тим, як лягти?
Багато господарів помічали, як їх вихованці крутяться на своїй лежанці перед тим, як лягти. Можуть навіть лягти, потім знову встати, знову зробити пару кіл і в підсумку вмоститися. Ця кумедна звичка сягає корінням в доісторичні часи. [Leslie Irvine, автор книги "Якщо ти приручиш мене: Розуміння нашого зв'язку з тваринами" (Temple University Press, 2004), Live Science in 2011.
Дикі предки собак ходили колами, щоб створити гніздо, утоптуючи траву або сніг, відганяючи змій, гризунів і комах. Крім того, таке гніздо означало територію собаки, щоб інші за запахом визначали, що це місце чиєсь.
Чому собаки ходять по-великому по осі північ-південь?
Неймовірно! Ви колись помічали таку особливість у собак? Найчастіше вони вмощуються по-великому по осі північ-південь магнітного поля Землі. Щоб прийти до цього дивного висновку дослідники витратили два роки, спостерігаючи за 70 собаками, які ходили по-великому і по-маленькому.
Досліджувані собаки, які включали 57 різних порід, намагалися сісти мордою на північ або на південь, і дуже рідко на захід або схід. Поки що для вчених така поведінка собак загадка. Не зрозуміло, чи відчувають собаки магнітне поле Землі, і якщо так, то чому обирають північ і південь.
Чому коти заривають свої випорожнення?
Чому домашні коти заривають свої фекалії, розкидаючи наповнювач з лотка на підлогу? Вчені припускають, що ця практика пов'язана із запобіжними засобами та підпорядкуванням. У дикій природі хижаки з чутливими носами можуть легко вловити запах котячої сечі і фекалій. Тому маленькі і слабкі кішки можуть закопувати свої випорожнення, щоб не дратувати більше домінуючих тварин. [Джерело Animal Planet] Великі кішки в дикій природі, наприклад, леви і тигри, навпаки мітять свою територію за допомогою своїх екскрементів і не закопують їх.
Чому котам подобаються коробки?
Всі власники котів знають, що як тільки в будинку з'являється коробка, кіт обов'язково туди залізе. Але чому ж котам так подобаються картонні укриття?
Така поведінка, ймовірно, інстинктивне; в дикій природі замкнуті простору можуть допомогти кішкам ховатися від хижаків і полювати. Коробка - це місце, де коту затишно і безпечно.
Як котам вдається приземлятися на лапи?
Кожен з нас, напевно, хоч раз в житті з завмиранням серця спостерігав, як кішка йде по вузькому карнизу. А якщо падає з висоти, приземляється на лапи.
Ось чому: По-перше, коти створені для стрибків, оскільки вони володіють винятковим почуттям рівноваги і незвичайно гнучкими хребтами, так як у них більше хребців, ніж у людей. Додаткові хребці дозволяють їм вивертати тіла в повітрі і вирівнювати положення тіла. Цей коригувальний повітряний рефлекс описаний не тільки у кішок. Він присутній також у морських свинок, кроликів, щурів і приматів. У кошенят цей рефлекс розвивається у віці трьох тижнів.
Однак це не означає, що коти супергерої. Падіння з висоти може привести до серйозних травм. Якщо кішки падають з висоти більше двох поверхів, це загрожує переломами кінцівок, ребер, ушибами внутрішніх органів, тощо.
Чи бачать собаки сни?
Коли собаки сплять, вони потрапляють в світ снів. Виявляється, в цьому відношенні, собаки дуже схожі на нас. Вони проходять ті ж фази сну: швидкий сон з рухом очних яблук (REM) і глибокий сон (non-REM). [Дослідження 1977 р опубліковано в журналі Physiology & Behavior]
У цьому дослідженні вчені записали активність мозку у шести собак. Вони виявили, що швидкий сон собаки займає 12% часу, а глибокий - 23%. У людей, сни які запам'ятовуються відбуваються під час швидкого сну.
Хоча дослідники вважають, що собаки бачать сни, що ж їм сниться поки невідомо. Один із способів для вчених увійти в світ собачих снів - це тимчасово блокувати частину варолиева моста - відділ стовбура головного мозку. У цей момент собаки починають бачити сни.
"Ми виявили, що собакам сняться собачі сни", - говорить Стенлі Корен, заслужений професор психології в Університеті Британської Колумбії. "Так, пойнтерів сняться птиці, доберманам гонитва за бандитами. Структура снів у собак, мабуть, дуже схожа на модель снів у людей." Корен також виявив, що у маленьких собак коротші, але частіші сни, ніж у великих собак.