Інгредієнти і смаки кормів для тварин, Частина 2

Риба та морепродукти



У другій частині нашого огляду інгредієнтів, які часто зустрічаються в кормах для собак і кішок, ми поговоримо про рибу і морепродукти. Чомусь існує стереотип, що по рибі виступають коти. Собакам же відводиться роль м'ясоїдів. Але сучасна дієтологія домашніх тварин має намір за будь-що зруйнувати даний стереотип. У цій статті у нас немає мети нав'язати м'ясоїдам рибне меню. Ми тільки хочемо обговорити користь і шкоду риби для організму кішок і собак.

І відразу розповімо приклад з нашого власного досвіду, щоб не бути голослівними і не вихваляти рибу даремно. У канадського виробника кормів Acana і Orijen є корми для собак, які поєднують в собі 6 видів риб. Це не найпопулярніші корми з усієї лінійки. Лідирують за продажами всі ж корма на основі м'ясних інгредієнтів. Однак у нас є клієнти, які купують виключно рибні корми Acana Pacifica і Orijen Six Fish. І ось одного разу ми побачили собак, яких годують рибними кормами. Ми були вражені зовнішнім виглядом цих красенів і блиском їх вовни. Чорна глянсова шерсть неймовірно грала на сонці.

Риба: за чи против


Однозначно сказати вам, що риба - це добре чи погано - не можна. Чому? Бо риба від рибі дуже відрізняється. І наше завдання розібратися, яка риба корисна для тварин, а яку потрібно виключити з раціону.

Маленька ремарка перед тим, як ми заглибимося в рибну тему. Наша стаття про корма на основі риби, але якщо ви даєте собаці рибу в чистому вигляді, остерігайтеся кісток. Рибні кістки дрібні і гострі. Пам'ятайте, що собака не пережовує їжу, як людина. Коли ми їмо рибу, перший етап виявлення кісток відбувається у нас в тарілці або в ротовій порожнині. Хоча і на цьому етапі людина може пропустити кістку і зіткнуться з проблемою, що кістка застрягла в горлі. У собаки цього першого етапу немає, тому з великою часткою ймовірності собака ковтне кістку, що може привести до поганих наслідків.



Загроза від риби. Небезпека №1: ртуть і свинець



Основну загрозу, яку несе риба - це важкі метали, такі як ртуть і свинець. Як тільки ці токсини потрапляють в організм тварин, то можуть знадобитися роки, щоб вивести їх з організму. Погано те, що ртуть невидима і не має запаху, тому виявити її в рибі можна тільки шляхом хімічного аналізу.

Велика кількість ртуті в організмі вихованців може викликати серйозні проблеми з центральною нервовою системою, негативно вплинути на скорочення м'язів і викликати загальне відчуття слабкості.

На цьому моменті, напевно, велика частина наших читачів поставила на рибі хрест. Але не рубайте з плеча, не поспішайте приймати кардинальне рішення, адже так можна відмовитися від усіх земних благ і позбавити свого вихованця дійсно корисних продуктів. Не всі риби схожі на термометри, цим грішать лише певні види, і ми розповімо які.

Риби з високим вмістом ртуті - це зазвичай великі хижаки, такі як акула, тунець, королівська макрель і риба-меч. У цих риб велика тривалість життя. Вони довше перебувають у воді, поглинаючи і збільшуючи щільність важких металів у своїй плоті. Крім того, хижаки їдять іншу рибу з високим вмістом ртуті, що посилює проблему.


Небезпека №2: промислові токсини



Промислові хімічні токсини - це побічні продукти заводів, які потрапляють у водойми. Ці токсини важчі за воду і мають велику щільність. Згодом вони опускаються на дно океану. Донні види риб, такі як вугри, морський окунь, форель, камбала і тріска, виявляються в зоні ризику, поглинаючи токсини і накопичуючи їх в своїх організмах. Промислові токсини виводяться з організму тільки через 5-8 років.

Отже, з раціону наших вихованців ми виключаємо великих хижаків і донні види риб. До "чорного списку" додамо ще тилапію. Це одна з найгірших риб для годування вихованців. У ній дуже низький вміст поживних речовин, адже вона може харчуватися своїми ж фекаліями. Тілапія вирощується штучно, а не виловлюється з природних водойм. Зазвичай цю рибу привозять з країн, які не звертають уваги на стандарти якості.

Розібралися, що в "чорному списку" у нас акула, вугри, тілапія, тощо. А тепер поговоримо про корисне. Риба - це відмінне джерело білка тваринного походження і джерело таких елементів, як жирні кислоти Омега-3 і Омега-6, які як раз бездоганно дбають про шкіру і шерсть вихованців. Риба в раціоні домашніх улюбленців - це чудово, але робимо позначку, що це повинна бути та сама "правильна" риба. Отже, хіт-парад корисної риби для наших тварин.


Лосось (Salmon)



Відразу зробимо застереження, що англійське слово "salmon" означає будь-яку червону рибу. Це може бути лосось, форель і сьомга. Найчастіше в корми для тварин все ж додають саме лосось. Ця риба може похвалитися надвисоким вмістом Омега-3 жирних кислот, вітаміну B12 і селену. Лосось - це риба з м'яким м'ясом і, як правило, без вмісту великої кількості токсичних речовин. При виборі корму з лососем вам залишається переконатися, що риба спіймана в дикій природі. Як правило, виробник вкаже це на упаковці. А ось вирощений лосось може містити хімічні речовини. Вище ми згадували про бренди Acana і Orijen, в цих кормах вся риба виловлена ​​в дикій природі біля берегів острова Північний Ванкувер. Ще один корм холістік класу з лососем - це Carnilove Puppy Salmon & Turkey. Зверніть увагу на упаковці виробник вказав wild-origin meats, а це означає, що риба в цьому кормі природного походження.

Лосось, до речі, входить в дієтичні корми, які підходять для тварин з чутливим травленням. Наприклад, корм для котів з лососем Carnilove Sensitive & Long Hair. І також на упаковці вказано wild-origin meats - риба, виловлена ​​в дикій природі.


Білая рыба (White Fish)



Що значить біла риба? Це збірна назва риб з білим м'ясом, відмінне від лосося, сьомги, тунця і іншої більш жирної риби. Це може бути атлантична тріска, путасу, пікша, палтус, хек, минтай, оселедець, тощо. На пачці з кормом, однак, найчастіше просто написано "біла риба" без уточнення, яка саме. Приємний виняток це корм для котів GRANDORF Adult Sensitive White Fish & Brown Rice. Тут виробник розшифровує види риби, а саме поняття біла риба в даному кормі включає в себе тріску і оселедець. В інших брендах ми не знайшли опис, що має на увазі в собі смак білої риби. Тому великий респект виробнику Grandorf.

Отже, чи варто купувати корми на основі білої риби? Так, це відмінний варіант рибних кормів, а біла риба має ряд переваг в дієтології собак і котів.

По-перше, біла риба - це корисний білок. Поживна цінність різних кормів на основі білої риби різниться. Однак більшість видів білої риби досить поживні. Наприклад, тріска містить від 15 до 20 грамів білка на кожні 90 калорій. При цьому біла риба - дієтичний продукт з низьким вмістом жирів (150-калорійне філе містить тільки 1 грам насичених жирів). Крім того, більшість видів білої риби багаті ніацином, вітаміном B6, вітамін B12 і селеном.

По-друге, біла риба підійде тваринам з харчовими алергіями. Якщо собака погано реагує на курку, яловичину та інші поширені білки, то біла риба - відмінний вибір для таких вихованців, так як не є провокатором алергічних реакцій. Але зверніть увагу, що багато корму на основі білої риби часто доповнені іншими видами м'яса. Тому обов'язково уважно вивчіть склад корму, якщо ваш вихованець схильний до алергій. Може бути таке, що основний смак на пачці корму вказано "біла риба", але в складі можна знайти курку, лосось або яловичину.

По-третє, багатьом собакам подобається смак і запах білої риби, тому корми на основі цього інгредієнта підійдуть вибагливим тваринам.


Оселедець (Herring)



Добре відомий, доступний і гаряче улюблений багатьма оселедець. Та ще якщо з цибулькою і картоплею ... Стоп! Адже ми про корми для тварин, не варто вдаватися кулінарним мріям. А для собак і кішок оселедець, це теж відмінне джерело тваринного білка до 18% і жирних кислот. Ця риба одна з найбільш жирних (20% жиру), а її жир насичений Омега-3, в тому числі ДГК (докозагексаеновою кислотою) і ЕПК (ейкозапентаеновою кислотою). М'ясо оселедця корисно для роботи серця, для здорового стану шерсті, воно підсилює розумову активність і зміцнює імунітет. Але з технологічних причин не можна додавати занадто багато оселедця в корм або зробити продукт тільки на основі цієї риби. Тому, як правило, оселедець - це один з видів риб і тваринного білка в складі корму. Наприклад ORIJEN Cat and Kitten включає в себе 5 основних інгредієнтів, одним з яких є оселедець. У корми для котів і собак оселедець додають для смаку і як потужне джерело Омега-3.

Сардина (Pilchard)



Це рибка з сімейства оселедцевих. Теж є моменти щодо виду сардин. Сардина - це збірна назва різних видів, що відрізняються географією свого проживання. Але в даному випадку не варто нарікати на виробника корму за те, що він не вказав, яка конкретно сардина використовується. Їх м'ясо практично нічим не відрізняється, є тільки деякі зовнішні відмінності самих рибок, але на смак і властивості це ніяк не впливає.

Використання сардин в кормах для тварин - це плюс. Ця риба відмінне джерело білків, які легко засвоюються, і жирних кислот Омега-3 і Омега-6. Якщо ставити сардину на ваги з оселедцем, сардина переважить за кількістю вітамінів і мікроелементів. Крім вітамінів В6, В12 і В3, сардина багата залізом, фосфором, кальцієм, калієм, натрієм, магнієм і цинком. Просто плаваюча таблиця Менделєєва!

У сардини також як і у оселедця обмежено право бути присутніми в кормі для собак і котів. Вона є одним з інгредієнтів і з'являється в складі в компанії інших видів білка. Наприклад, в кормі для дорослих котів ORIJEN Six Fish 85% риби, з яких 27.5% становить сардина, причому в двох видах - свіжа (26%) і висушене (1.5%).



Хек (Hake)



Чудовий інгредієнт з сімейства тріскових - тихоокеанський хек. Його м'ясо вважається дієтичним і низькокалорійним, тому корми на основі хеку підійдуть тваринам із зайвою вагою. При дуже низькому вмісті жиру 0.7-2.7% білків в м'ясі хека близько 13-19%. Хек також може отримати премію Менделєєва за вміст кальцію, калію, фтору, фосфору, натрію, магнію, йоду, заліза та ін. Крім того, м'ясо хека рясніє різними групами вітамінів: В, РР, А, С і Е.

Чим корисний хек для братів наших менших? Насичує організм жирними кислотами Омега-3, виводить з організму токсини і сприяє правильній роботі обміну речовин. Вітаміни А і Е перешкоджають розвитку ракових клітин, магній і натрій допомагають серцю, а йод у відповіді за здоров'я щитовидної залози.

Чи залишилися у вас сумніви щодо користі хека? Думаємо, сподіваємося, що ні. Відносно рекомендацій по кормах. Ми не зможемо запропонувати вам корм тільки лише на основі хека, таких на нашому ринку немає. Але є корми, в яких хек присутній. Наприклад, корм для дорослих собак ORIJEN Six Fish, в якому хек становить 12% або для дорослих котів ORIJEN Six Fish, де вміст хека 9%.



Камбала (Flounder)



Камбала - це донна риба, і вище ми згадували про те, що ці види риб схильні до негативного впливу забруднення водойм. Тому з цим інгредієнтом рекомендуємо тільки перевірені корми від поважаючих себе виробників: Acana і Orijen. На фабриці в Канаді всі продукти проходять експертну оцінку на наявність токсинів і шкідливих речовин. Так що, якщо ви годуєте свого цуценя ACANA Puppy Small Breed або ORIJEN Puppy, де одним з інгредієнтів є камбала, можете бути спокійні за здоров'я малюка. Для дорослих собак корми з камбалою це ORIJEN Six Fish і ACANA Pacifica, де відсоток камбали складає 5% і 8%, відповідно. Корм для дорослих котів ORIJEN Six Fish містить 5% камбали.

Камбала гарне джерело білка - до 20%. При цьому, м'ясо камбали не містить багато жиру, всього 3%, який багатий Омега-3 і легко засвоюється. А це означає, що корми на основі камбали можна віднести до дієтичних продуктів. Крім того, камбала багата фосфором, кальцієм, калієм, залізом, селеном, йодом і магнієм.

До речі, почитати додатково про різні вітаміни та мікроелементи в кормах для тварин ви можете в нашому блозі.


Тунець (Tuna)



Дуже популярний інгредієнт в кормах для тварин. Зустрічається тунець в сухих кормах і ще більш часто в консервах, як одне джерело білка і в поєднанні з різними видами іншої риби, м'яса і птиці. Давайте ж покличемо тунця до відповіді, розберемо всі його плюси і мінуси. З'ясуємо, чому тунець став "поп-інгредієнтом".

Насправді, тунець володіє корисними поживними речовинами. В тунці багато білка і жирних кислот Омега-3. Як уже обмовлялося вище, ці компоненти життєво важливі для здорового артеріального тиску, роботи серця і загального стану серцево-судинної системи. Ця риба також багата вітамінами групи B, вітамін D, калієм, магнієм, йодом, холіном, фосфором і селеном. Крім того, було виявлено, що тунець містить унікальний тип селену, званий селенонеіном.

І в контексті селенонеіна поговоримо про саму негативну сторону тунця - накопичення ртуті. Раніше ми згадували тунця як хижу велику рибу, яка схильна до накопичення важких металів в своєму організмі. Це дійсно так, але тут на допомогу приходить селенонеін. Природа дивним чином нагородила тунця настільки рідкісною і необхідною речовиною. Селенонеін володіє особливою надздібністю - він може взаємодіяти з ртуттю і захищати клітини від ушкодження цим металом. Звичайно, необхідні додаткові дослідження, щоб дізнатися, як саме селенонеін працює після вживання тунця в їжу, але це питання поки що залишається відкритим для вивчення.

Отже, теоретично тунець корисний для собак завдяки високому вмісту вітамінів і мінералів, а також наявності Омега-3 жирних кислот. Однак вірно і те, що інша риба, така як лосось, камбала і оселедець, може забезпечити аналогічні поживні властивості без ризику наявності ртуті.


Що стосується кішок, по плюсам і мінусам вживання тунця - немає відмінності від собак. Чому ж тунець настільки популярний в смаку котячих консервів? Для котів на ринку представлене ціле тунцевим меню: чистий тунець, тунець з куркою, лососем, креветками, білою рибою, тощо. Справа в тому, що більшості кішок шалено подобається смак тунця. Ця риба може бути для котів набагато смачніша, ніж звичайний здоровий раціон. Деякі кішки, яких регулярно годують консервами з чистим тунцем, починають воротити ніс від будь-якого іншого котячого корму. Це може швидко перерости в небажану вередливість у їжі і труднощах з годуванням. Тому наша рекомендація буде наступна: не надто часто балуйте кота консервами з чистим тунцем. Краще міняйте смаки і вибирайте корми, де тунець розбавлений іншими інгредієнтами.


Морепродукти. Кальмар (Squid)



Наш хіт парад морепродуктів починає кальмар. Ви напевно помітили, що немає кормів де кальмар є єдиним інгредієнтом. Та й взагалі кальмар не такий вже популярний продукт. Як приклад можемо навести консерву для котів з тунцем і кальмаром LifeCat, для собак же кальмар зустрічається в одному з ласощів Brit. Давайте розбиратися, чи справедливо така неувага до кальмарів або це просто занадто дорогий інгредієнт, на якому виробники намагаються заощадити.

Як і більшість морепродуктів, кальмар багатий Омега-3, Омега-6, вітамінами В6, В2, В12, В3, С і Е. Це якісний білок, який добре засвоюється. Більше користі кальмар принесе кішкам, так як цей морепродукт містить лізин, аргінін і, що найголовніше, в Кальмарі дуже велика кількість таурину. Але для собак також знайдеться багато корисних мінералів і мікроелементів. Взагалі кальмар корисний для кісток і серця завдяки цілому джерелу необхідних для організму тварин елементів: фосфор, селен, мідь, залізо, йод, магній, цинк, кобальт і марганець.

І найважливіший плюс кальмара в тому, що головоногі молюски, практично не накопичують в організмі ртуть. Це не може не радувати, тому що ситуація з забрудненням океанічних вод стає з кожним роком все гірше. І, можливо, колись прийде той час, коли ми будемо підбирати продукти харчування саме за цими критеріями: чи накопичує морський мешканець токсини, чи здатний його організм побороти ці шкідливі речовини, чи небезпечно нам вживати його в їжу. Можливо, ті види риб і морепродуктів, які сьогодні є гордістю дорогих ресторанних меню, колись зникнуть з ужитку, бо будуть внесені в чорний список заборонених продуктів в силу забруднення світового океану.


Креветки (Shrimps)



Щось ми засумували і направили хід наших думок в похмурі думи руйнування матінки-природи. Не будемо про сумне, краще поговоримо про веселих і безтурботних креветок.

Креветки не просто смачні, вони повні поживних речовин, які необхідні собакам і котам. У їх числі вітамін B12, ніацин, фосфор і антиоксиданти. Вітамін B12 важливий для метаболічних процесів і грає важливу роль в здоров'ї шлунково-кишкового тракту. Ніацин, також відомий як вітамін B3, необхідний для правильного функціонування ферментів і вироблення енергії, виробництва жиру, кровообігу, хімічних сигналів і багатьох інших процесів. Фосфор необхідний для здоров'я кісток, а антиоксиданти допомагають боротися з вільними радикалами і можуть уповільнити старіння мозку. Креветки також містять мало жирів, калорій і вуглеводів, що робить їх гарним вибором для тварин із зайвою вагою.

Ну і трошки дьогтю в бочку з медом - в креветках багато холестерину. Це означає, що не потрібно часто годувати тварин цими морепродуктами. Часте вживання креветок у великій кількості може сприяти підвищенню рівня холестерину в організмі вихованців.


Кріль (Krill)



Не сказати, що особливо привабливий зовні інгредієнт, але не будемо судити кріля за зовнішніми даними. Що ж воно таке? Кріль - це крихітні ракоподібні, що належать до того ж сімейства, що і креветки, лобстери і краби. Оскільки кріль знаходиться в самому низу харчового ланцюга, то сам кріль харчується фітопланктоном - мікроскопічними одноклітинними рослинами, що дрейфують на поверхні, або в глибинах океану. З огляду на таку дієту, вважається, що кріль практично не містить токсинів з навколишнього середовища, що є величезною перевагою!

М'ясо криля багато Омега-3. До речі кажучи, наші тварини можуть отримати цей елемент тільки з морепродуктів і риби. Згідно з різними дослідженнями, додавання Омега-3 в раціон собаки дає наступні переваги:



Однозначно можемо рекомендувати вам корми і ласощі з м'ясом криля. Наприклад, корм для молодих собак з білою шерстю Natures Protection - White Dogs Salmon Junior all breeds і корм для невеликих собак Natures Protection - Mini Adult Small Breeds. Цей виробник використовує м'ясо антарктичного криля і вважає його унікальним джерелом Омега-3. В описі корму йдеться, що згідно з останніми дослідженнями, Омега-3 з криля всмоктується ефективніше в 2.5 рази, ніж зі звичайного риб'ячого жиру. І також хотілося б звернути вашу увагу на ласощі для собак з м'ясом криля і кокосом Brit Care Skin & Coat - Krill. Так як Brit Care випустили цілу серію ласощів з екзотичними інгредієнтами, виробник завжди дає опис, в чому користь того чи іншого продукту. Про криля йдеться, що це багате джерело вітаміну Е і жирних кислот омега-3 для регенерації та покращення сухої шкіри і стимулювання зростання здорової, блискучою шерсті.

Мідії (Mussles)



Чи варто вибирати корми з мідіями. Однозначна відповідь - Так!

Мідії - відмінне низькокалорійне джерело білка - 65%. Ну і звичайно ж, морське джерело жирних кислот Омега-3. DHA і EPA - складові Омега-3, присутні в мідіях. І обидва ці елементи мають відмінні протизапальні властивості, що приносить користь нервам, шкірі і суглобам.

Крім того, мідії є одним з кращих джерел мінералів і вітамінів для собак. 100 грам мідій містять більш високий рівень калію, заліза, фосфору, магнію і кальцію, ніж ті ж 100 грам курки або яловичини. Навіть селен міститься в мідіях у великій кількості. Селен - це мінерал, який сприяє здоровому метаболізму гормонів щитовидної залози, захисту від інфекцій, а також синтезу ДНК.

У мідіях також міститься вітамін А для імунної системи, шкіри, очей і червоних кров'яних тілець.

Якщо ми вас переконали в користі мідій, спробуйте консерву для котів з тунцем, мідіями і креветками LifeCat - Le Ricette, корм для котів великих порід Carnilove - Duck & Turkey. А також корм для собак з додаванням мідій Trainer Fitness3 Adult Medium & Maxi - Rabbit.


Резюме



На цьому етапі ми готові підвести підсумки. Риба і морепродукти - бути чи не бути їм в кормах для тварин? Наша відповідь "бути", але з великою кількістю виносок, зірочок * і поправок. Відмовляємося в першу чергу від неякісних кормів, від сумнівних виробників і завуальованих інгредієнтів в складі корму. Якщо на пачці зазначено просто "риба" без розшифровки, не довіряйте таким кормам.

Далі - уникайте кормів, де використовується велика хижа риба (акула, риба-меч, королівська макрель і ін.). Є великий ризик наявності ртуті в їх організмах; відмовтеся від кормів з донними видами риб (вугор, морський окунь, форель, тріска та ін.) Донні риби поглинають і накопичують багато гидоти, яка опускається на дно внаслідок забруднення водойм; не беріть корми на основі тилапїї.

Вся інша риба, якщо вона виловлена ​​в дикій природі (на пачках корма позначається як "fresh"), відмінний інгредієнт з великим вмістом жирних кислот Омега-3 і Омега-6, вітамінів, мінералів і мікроелементів.

До морепродуктів взагалі питань немає. Це справжнє джерело корисних речовин. Сподіваємося, що виробники не будуть економити на здоров'ї наших вихованців і все більше використовуватимуть морепродукти в кормах і ласощах для собак і котів.

Bark & ​​Tail уважно стежить за новинками в індустрії кормів і ласощів для тварин. Як тільки з'являються нові перевірені смаки, ми відразу ж повідомляємо вам в наших соцмережах. Так що, стежте за нашими новинами, але головне відповідально підходьте до вибору кормів і нехай ваші вихованці будуть здорові!